Írán obnovil svůj jaderný program

Red Zah, ČTK
10. 1. 2006 21:29
Teherán/Berlín - Z íránského podniku na výzkum jaderného paliva v Natanzu byly sejmuty pečetě. Západní země protestují. GRAFIKA
Foto: Aktuálně.cz

Írán obnovil výzkum jaderného paliva. Zástupce ředitele íránské organizace pro atomovou energii Mohammad Saídí oznámil, že se Írán nepouští do procesu výroby jaderného paliva, které by zahrnovalo i sporné obohacování uranu. Řekl, že jeho země hodlá pouze obnovit výzkum.

Tento slib okamžitě zpochybnil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Podle něj se Íránci pouštějí do omezeného obohacování uranu. Baradej v prohlášení uvedl, že Írán naplní odstředivky plynnou formou hexafluoridu uranu, což je považováno za přípravu k získání těžšího izotopu uranu, který se používá pro výrobu jaderných zbraní.

Podle zpravodaje BBC povede úterní krok Íránu ke svolání mimořádného zasedání rady guvernérů agentury. Ti by měli rozhodnout o tom, zda předloží celý problém k řešení Radě bezpečnosti OSN, která může na Írán uvalit sankce.

Přečtěte si článek Jaderná energetika ve světě ožívá

Teheránu hrozí sankce

Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN Teherán v pondělí individuálně vyzvalo k tomu, aby upustil od jaderných aktivit, chce-li se vyhnout mezinárodním sankcím. Svá varování dnes země opakují.#reklama

USA, Francie, Británie, Rusko i Čína vyzvaly Írán, aby se vrátil k jednacímu stolu s Británií, Francií a Německem, které se zatím neúspěšně snaží Írán přesvědčit k ústupkům v otázce obohacování uranu, které je rozhodující pro výrobu jaderných zbraní.

Více o výstavbě jaderných elektráren v Íránu ČTĚTE ZDE

Evropská unie už sdělila, že to považuje za porušení takzvaných pařížských dohod z roku 2004, ve kterých se Írán zavázal obohacování uranu zastavit. "Aktivity Íránu jsou zjevně spojené s obohacováním," řekla agentuře Reuters mluvčí šéfa zahraniční politiky EU Cristina Gallachová. Informovala také, že mezi členskými státy již probíhají konzultace společné reakce.

Írán: Jádra se nevzdáme

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pondělí prohlásil, že obnova výzkumu "nemůže být ponechána bez následků". Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, jehož země nyní EU předsedá, vyjádřil velké znepokojení a varoval Teherán, že sankce proti němu jsou stále možné.

Demonstrace proti íránskému jadernému programu ve vídni, sídle Mezinárodní agentury pro jadernou energii
Demonstrace proti íránskému jadernému programu ve vídni, sídle Mezinárodní agentury pro jadernou energii | Foto: Aktuálně.cz

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí zopakoval, že se jeho země nevzdá jaderného programu a že případné sankce OSN tuto vůli neovlivní.

Dozor atomové agentury

Na rozjezd zařízení budou dohlížet inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Mluvčí agentury Melissa Flemingová potvrdila, že pečetě byly strženy za přítomnosti zástupců agentury v závodu v Natanzu. Zařízení bylo zapečetěno před více než dvěma roky.

PŘEČTĚTE SI: Šéf MAAE Baradej: "Trpělivost s Íránem je u konce"

Zařízení v Natanzu je podle informací MAAE "velmi rozvinuté". Teherán v něm vyráběl "stovky plynových centrifug k obohacování uranu". Zároveň stavěl kapacity využitelné i k výrobě plutonia, tedy druhé látky potřebné k výrobě jaderných zbraní.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

Další zprávy