Irák popravil 36 mužů, kteří byli odsouzeni za masakr stovek vojáků a armádních rekrutů po předloňském dobytí města Tikrít bojovníky radikálního uskupení Islámský stát. Podle agentury AFP byli odsouzenci pověšeni.
Kauza je v Iráku známá jako případ Camp Speicher. Když bojovníci IS obsazovali Tikrít, snažili se vojáci z nedaleké vojenské základny Speicher uniknout. Lidé z IS a jejich spojenci ale na 1700 vojáků zajali a pak na videu zdokumentovali vraždy. Vojáci se museli položit do mělkých jam a byli zastřeleni.
Počátkem srpna vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn vyjádřil obavy, že snaha iráckých úřadů urychlit vykonávání trestů smrti vynesených soudy by mohla vyústit v širší bezpráví.
"Vzhledem ke slabým stránkám iráckého soudního systému mám vážně obavy, že by mohli být odsouzeni a popraveni nevinní lidé, což by představovalo nevratné justiční omyly," uvedl Husajn a připomněl vady irácké justice, včetně "spoléhání se na mučení s cílem získat doznání".
"Popravy nejsou řešením, neřeší příčiny trestné činnosti," uvedla nedávno ve svém prohlášení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle jejích údajů patří Irák mezi pět zemí s nejvyšším počtem poprav.