Americké drama začíná s Trumpem jako favoritem. Noc ale mnoho nenapoví, až volební superúterý

Martin Novák Martin Novák
1. 2. 2016 15:10
Americké volební drama začíná v noci v Iowě. Donald Trump a Hillary Clintonová v průzkumech vedou, ale nic nemají jisté. Iowa ani New Hampshire v uplynulých desetiletích neposkytovaly přesnou předpověď, kdo má, nebo nemá šanci volby vyhrát. Souboj poutá velkou pozornost hlavně proto, že je první.
Donald Trump na mítinku v Iowě.
Donald Trump na mítinku v Iowě. | Foto: Reuters

Des Moines / PrahaDonald Trump proti Hillary Clintonové, Ted Cruz versus Bernie Sanders, nebo dokonce souboj Trump – Sanders? Nebo překvapivý úspěch Marca Rubia?

První primárky ve státě Iowa v noci na zítřek poprvé naznačí, jaké jsou šance kandidátů v amerických prezidentských volbách, které proběhnou letos 4. listopadu.

Naznačí, ale jen nepatrně. Pohled do historie ukazuje, že první dvoje primárky (týden po Iowě následuje New Hamsphire) jsou málo na závěry, kdo má největší šance a kdo je skutečným favoritem.

Štěstí z Iowy a New Hamsphire obvykle neznamená dobrou zprávu pro toho, kdo chce být prezidentem.

Za posledních čtyřicet let v Iowě uspěli v primárkách jen dva muži, kteří byli deset měsíců poté ve volbách zvoleni: George W. Bush v roce 2000 a Barack  Obama v roce 2008.

Jinak zde vyhráli kandidáti, kteří se pak do Bílého domu nedostali. Naopak Bill Clinton, poprvé zvolený prezidentem v roce 1992, skončil v Iowě až čtvrtý.

"Máte mizerné výsledky. Šestnáct let jste nevybrali vítěze. Prosím, vyberte ho tentokrát," žertoval na posledním mítinku v Iowě na toto téma Trump (v roce 2000 obhajoval prezidentské křeslo George W. Bush a republikánské primárky se nekonaly).

Ani New Hampshire neposkytuje příliš přesný obraz. V roce zvolení Baracka Obamy (2008) tady demokratické primárky vyhrála Hillary Clintonová. O osm let dříve vyhrál republikánské primárky John McCain, ale prezidentem se nakonec stal Bush.

Posledním republikánem, který vyhrál v New Hampshire a stal se prezidentem, byl v roce 1988 George Bush starší. Posledním demokratem dokonce James Carter v roce 1976.

Velkou neznámou je tentokrát přesnost průzkumů veřejného mínění zejména u republikánů, kde je kandidatura Donalda Trumpa - výrazně polarizující stranu – mimořádným faktorem.

Podle nejnovějších odhadů agentury Bloomberg a listu Des Moines Register dá Trumpovi svůj hlas 28 procent dotázaných, konzervativnímu senátorovi z Texasu Tedu Cruzovi 23 a floridskému senátorovi Marcu Rubiovi 15 procent. Jeb Bush má jen malé šance.

"Nepotřebuji tady vyhrát, ale bylo by to velmi dobré," uvedl Trump pro televizi CBS.

U demokratů vedla těsně Hillary Clintonová se 45 procenty, senátor za stát Vermont Bernie Sanders se na ní ale dotahuje se 42 procenty.

"Jsou to nejobtížněji předvídatelné, nejnečitelnější primárky za desítky let. Před rokem byste dali peníze na to, že půjde o souboj Hillary Clintonové a Jeba Bushe. Ale toho i přes utracené miliony není vidět," uvádí komentátor BBC Jon Sopel.

Záležet bude na tom, kolik registrovaných příznivců obou stran půjde hlasovat. Podle předpovědi analytického centra Monmouth University ve státě New Jersey nahraje vysoká účast Trumpovi a Sandersovi. Naopak čím méně lidí přijde, tím lépe pro Cruze a Clintonovou.

Jak Trump mezi republikány, tak Sanders u demokratů mají velkou podporu mezi voliči, kteří se letos chystají hlasovat poprvé v životě. U Sanderse jsou to především mladí lidé.

Jasněji bude o dalším osudu kandidátů po takzvaném superúterý 1. března. Tento den se uskuteční primárky v patnácti státech, včetně například Texasu, Massachusetts nebo Virginie.

Ať s Trumpem, či bez Trumpa, republikáni jsou kvůli němu v každém případě v boji o Bílý dům trochu v průšvihu, tvrdí komentátor HN Daniel Anýž. | Video: Daniel Anýž
 

Právě se děje

Další zprávy