Washington - Američané věří internetu a vidí v něm budoucnost zpravodajství. Převálcuje podle nich tisk, rádio i televizi.
Jen půl procenta z nich se domnívá, že budou za dalších pět let dominantním zdrojem informací papírové noviny. Třináct procent si myslí, že půjde o televizi. Osmdesát dva procent věří, že to bude web.
Vyplývá to z průzkumu společnosti Zogby International.
Investujte do webu
Průzkum ukazuje, že strategie amerických novinových vydavatelů, kteří v poslední době více investují do svých webových stránek, je zřejmě správná.
Massachusettský list The Christian Science Monitor vydává tištěnou verzi už jen jednou týdně, seattleský The Seattle Post-Intelligencer je od 18. března letošního roku stoprocentně online a coloradský The Denver Post přestal s distribucí své tištěné verze v některých odlehlejších částech „svého" státu.
Svou internetovou verzi významně posílily i jedny z nejznámějších novin vůbec - The Washington Post.
A Američané si na webové stránky novin i televizních stanic rychle zvykli.
Za důležitý zdroj informací považuje internetové stránky celonárodních novin 49 procent obyvatel USA (u lokálních to je 41 procent), internetové stránky celonárodních televizních sítí 43 procent (u lokálních televizí 34 procent).
Nejoblíbenější i nejspolehlivější
Už nyní je podle Zogbyho průzkumu internet tím zdaleka nejoblíbenějším zdrojem informací a také tím nejspolehlivějším.
Padesát šest procent Američanů říká, že pokud by si museli vybrat jeden zdroj, sáhli by právě po webu. Televize skončila s velkým odstupem a jednadvaceti procenty druhá. Jako nejspolehlivější hodnotí internetové zpravodajství 38 procent dotázaných, televizi 17 procent.
„Internet vytváří veřejný prostor, kde se může uchytit moudrost davů a to je přitažlivé nejen pro Američany, ale lidi na celém světě," řekl Aktuálně.cz washingtonský analytik Zogby International Sam Rodgers, podle kterého obliba internetu také souvisí s jeho dostupností - přístup na něj má dnes přibližně 84 procent občanů USA.
Konzervativci na internet
Zajímavé je, že demokraté, obecně považovaní za liberálnější, se v tomto ohledu ukázali konzervativnějšími než jejich republikánští spoluobčané.
Jako jediný zdroj by preferovalo internet přesně polovina demokratů, u republikánů to je o šest procent více. Sedmnáct procent demokratů jako jediný zdroj preferuje tištěné noviny, u republikánů to je pouhých pět procent.
Podle Rodgerse to souvisí s tím, že konzervativci považují tradiční média za příliš liberální a internet jim nabízí i odlišnou perspektivu. Přesto upozorňuje na to, že to byli liberálové, komu v poslední době internet posloužil.
"Prezident Barack Obama vděčí za svůj nedávný volební úspěch do značné mířy internetu a jeho možnosti mobilizovat běžné lidi," tvrdí analytik. "Takže nyní vidíme internet nejen jako mediální platformu, ale také coby informační základnu pro všechny Američany."
Menší počet Ameičanů však považuje za důležité blogy a informace ze sociálních sítí jako Facebook a Twitter. Osmadvacet procent zajímají zprávy blogerů s podobnými názory a 14 procent zprávy blogerů s jinými názory. Informace z Facebooku hodnotí jako důležité jen desetina respondentů, u Twitteru to jsou pouhá 4 procenta.