Exkluzivně: Obama si USA získal, má ještě tři měsíce

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Roman Gazdík
29. 4. 2009 9:03
Bilanční rozhovor s jedním z nejznámějších výzkumníků veřejného mínění
John Zogby v Praze
John Zogby v Praze | Foto: Michal Štichauer, Americké centrum Praha

Praha - Prvních sto dní ve funkci, které dnes Obama dovrší, bývá pro nového amerického prezidenta klíčovým mezníkem. S pomyslným úderem gongu, který ohlašuje konec tradiční "doby hájení", se na něj slétnou komentátoři a analytici ze všech stran, aby hodnotili, jak se mu daří či nedaří plnit předvolební sliby.

Všímají si, zda působí ve funkci jistě, nebo nejistě, jestli se mu daří spolupracovat s Kongresem a jaké navázal vztahy se zahraničními státníky.

U Obamy, jenž svou osobou i samotnou kampaní symbolizoval "změnu, které se dá věřit", je toto období dvojnásob sledované. Podle Johna Zogbyho, jednoho z nejpovolanějších odborníků na toto téma, však zatím Američané Obamovy kroky hodnotí vesměs kladně.

Sám John Zogby, jehož společnost pro výzkum trhu Zogby International dnes působí v 70 zemích světa, hodnotí dosavadní Obamovu práci známkou jedna mínus.

Zogby poskytl Aktuálně.cz během své návštěvy Česka rozsáhlé interview, jehož první část vám nyní přinášíme. Zogby byl v Česku soukromě. Navštívil zde svého syna, Jeremyho Zogbyho, který zde učí historii na Metropolitní univerzitě Praha.

Obama má velkou podporu doma i ve světě, proto toho může hodně prosadit, myslí si Zogby
Obama má velkou podporu doma i ve světě, proto toho může hodně prosadit, myslí si Zogby | Foto: Reuters

Jedna mínus

Máme před sebou významný milník, sto dní prezidenta Baracka Obamy ve funkci. Jaké bude vysvědčení, které Američané Obamovi vystaví?

Bude to obecně velmi dobré. Jeho podpora podle průzkumů je vysoká. Možná nedostane vysoké známky za svou snahu ukončit hašteření mezi demokraty a republikány, protože republikáni jsou podle všeho pevně v opozici. Demokraty ale sjednotil velmi dobře a rozdělil nezávislé takovým způsobem, že má za sebou pohodlnou většinou. Když se také podíváte na těch prvních sto dní, skutečně něco dokázal.

Prosadil stimulační balíček pro ekonomiku i investice do bankovního sektoru. Vydal mnoho vládních nařízení, které výrazně mění některá nařízení Bushovy administrativy. Není zde pochyb, že je to výrazné období změny a reformy v USA.

Infobox
Autor fotografie: Zogby International

Infobox

John Zogby (*1948) je prezidentem společnosti Zogby International a jedním z nejznámějších výzkumníků veřejného mínění na světě, výzkumu mínění se věnuje od založení firmy v roce 1984.

Zogby International nyní pracuje v sedmdesáti zemích světa, proslulost si však získala zejména svými průzkumy amerických prezidentských voleb.

John Zogby je členem správní rady Arabsko-amerického institutu, který vede jeho bratr James. Je ženatý, má tři syny. Označuje se za demokrata.

Jaká je na americké ulici atmosféra ohledně toho, jak se pokouší zlepšit ekonomickou situaci?

Nikdo opravdu neví, jak daleko tato recese půjde a nikdo také jistě neví, jaké jsou ty správné odpovědi. Američané vědí, že se musí něco udělat, ale nevědí, co to bude. A vědí, že to bude bolet. Nyní vidí tuto bolest a mají naději, že po bolesti přijde řešení. Osobně a profesně se domnívám, že prezident nyní postupuje správně a že udělal vše, co mohl. Také vím, že republikáni s žádnými skutečnými řešeními nepřišli.

Jistě, nabízejí úlevy na daních, ale jejich řešení se vůbec netýkají toho, jak jsme se do krize dostali nebo jak spolupracovat se skupinou G20 a dalšími národy. Američané si většinou myslí, že prezident to zatím dělá dobře a zůstává populární.

Stát je Obama

Podle dubnového průzkumu Gallupova ústavu má jeho způsob řešení ekonomické krize podporu 71 procent Američanů, zatímco ti lidé, kteří mají krizi přímo na starosti, se takové přízni Američanů netěší: ministra financí Timothyho Geithnera podporuje 47 procent a šéfa Federální rezervy Bena Bernankeho 49 procent (pro porovnání - republikány v Kongresu jen 38 procent). Takže je tu jistá podpora, kterou má Obama, ta se ale zjevně nepřelévá na jeho ekonomický tým.

Ano. Je potřeba si uvědomit, že Barack Obama je jediným z nich, kdo byl lidmi zvolen, čili on je tváří USA a ekonomiky. Abych byl opravdu upřímný, mnoho Američanů neví, kdo Timothy Geithner je, a co z něj viděli, byly pouze nějaké tiskové konference, kde působil spíše negativně, nebo přinejmenším nepříliš nadšeně.

Naopak Geithner na lidi zapůsobil mnohem méně
Naopak Geithner na lidi zapůsobil mnohem méně | Foto: Reuters

Podobné to je s Benem Bernankem, toho vidíte ve zprávách jenom, pokud se děje něco špatného. Nevidíte Bena Bernankeho v Praze po boku světových politiků, jak pronáší řeč.

Dokud bude prezident vysílat signály, že s věcmi hýbe kupředu, dokud bude komunikovat s Američany, dokud bude používat rétoriku mluvící o naději, budou ho Američané podporovat.

Obama má ještě tři měsíce

Jak dlouho tedy mohou tyto "líbánky" trvat, aniž by Američané začali skutečně pociťovat nějaké zlepšení?

Dělím jeho vládu na jednotlivá šestiměsíční období, nyní jsme v polovině prvního. Na každé z nich si "pronajímá" podporu Američanů. Pokud neudělá nic očividně špatného, má k dispozici další tři měsíce s dobrými čísly v průzkumech. A po šesti měsících se Američané začnou zabývat tím, jaké budou podmínky pronájmu na dalších šest měsíců. Na konci června nebo července však už musí být cítit v ekonomické situaci nějaký skutečný pokrok .

Lidé nemusí cítit, že je to začátek konce, musí však jít přinejmenším o konec začátku
Lidé nemusí cítit, že je to začátek konce, musí však jít přinejmenším o konec začátku | Foto: Reuters

Nejde o to, že by Američané museli cítit, že se dostáváme z recese, nebo že by museli přímo pocítit pozitivní dopad na své životy, ale budou muset vidět alespoň signály, že to, co mohlo být mnohem horší, se zastavilo.

Množství nezaměstnaných se například nemusí zmenšovat, ale Američané musí vidět, že lidé skutečně získávají nějakou práci na základě schváleného stimulačního balíčku, že se začínají rozjíždět konstrukční práce a stavby mostů.

Prezident tak získá něco, čím bude moci argumentovat. Pokud zde nic z toho nebude a Američané uvidí jen prohlubující se dluhy a zvyšující se daně, jeho "nájemnickou smlouvu" mu samozřejmě obnoví, ale 71procentní podporu už nezíská.

 

Právě se děje

Další zprávy