Kalifornie končí s papírovými učebnicemi, budou online

Roman Gazdík
9. 6. 2009 16:40
Schwarzenneger rozkázal přejít od "Guttenberga" na internet
Foto: Reuters

* Schwarzenneger rozkázal přejít od "Guttenberga" na internet * Tvrdí, že tím stát ušetří ročně 350 milionů dolarů * Guvernér už zrušil kontrakty na papírové učebnice

Los Angeles - Největší stát USA, Kalifornie, se potýká s finančními problémy. Díra v rozpočtu převyšuje 24 miliard dolarů (470 miliard korun) a guvernér Arnold Schwarzenegger se ji snaží zalepit všemi možnými způsoby.

Jako republikán není nakloněn zvýšení daní, a tak chce šetřit. Mimo jiné i na papírových učebnicích pro střední školy. Místo nich se mají středoškoláci začít učit z internetu a papírové učebnice nahradí digitální.

To podle Schwarzeneggera nejen ušetří 350 milionů dolarů, které stát ročně na učebnice poskytuje, ale také umožní, aby žáci získávali ty nejaktuálnější informace.

"Kalifornie je domovem softwarových gigantů, pionýrů biologických výzkumů a prvotřídních univerzit známých po celém světě. Ale naši studenti se stále učí z instruktážních materiálů ve formátech Guttenbergova knihtisku," napsal guvernér na stránkách kalifornského listu San Jose Mercury News.

Jde o vizionářský i ekonomický krok, říká guvernér
Jde o vizionářský i ekonomický krok, říká guvernér | Foto: Reuters

Konec těžkých učebnic

Podle Schwarzeneggera už nyní studenti tak jako tak stahují informace do svých iPodů a využívají k poznávání světa internetové služby Facebook nebo Twitter. "Tak proč se musí potloukat se starými, těžkými a drahými učebnicemi?" ptá se.

Guvernér upozorňuje na to, že ušetřené peníze mohou zůstat ve školství, které se potýká s nedostatkem peněz na další vybavení. První digitální učebnice přírodních věd a matematiky (podle Schwarzeneggera prioritní předměty) mají kalifornští žáci dostat už na konci srpna, kdy v USA začíná akademický rok.

Digitální učebnice bude možné průběžně aktualizovat a jejich schválením je pověřena speciální komise. Schwarzenegger už rozkázal zrušit kontrakty na papírové učebnice platné od začátku března a zakázal kalifornské administrativě uzavírat nové.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy