Rusko pobouřil útok demonstrantů na ambasádu v Kyjevě

ČTK ČTK
15. 6. 2014 15:35
Spor mezi zeměmi přiostřilo také video, na kterém ukrajinský ministr zahraničí uráží Vladimíra Putina.
Demonstrace u ruského velvyslanectví v Kyjevě.
Demonstrace u ruského velvyslanectví v Kyjevě. | Foto: Reuters

Moskva/Kyjev - Rušnou diplomatickou dohru má sobotní incident u ruského velvyslanectví v Kyjevě, které napadl dav demonstrantů rozhořčených sestřelením ukrajinského armádního letadla v Luhansku.

Incident, který stál život 49 lidí, v Kyjevě vyvolal hlučný protest. Dav házel na areál ambasády kamení, zápalné lahve a dělobuchy, poškodil několik aut a vyvrátil vstupní dveře. Místo ruské se na stožáru u velvyslanectví objevila ukrajinská vlajka.

Rusko v noci na neděli požádalo o svolání Rady bezpečnosti OSN, žádost ovšem delegáti západních států vetovali. Jejich krok vyvolal prudkou reakci ruských poslanců, kteří obvinili Radu bezpečnosti z "krádeže mezinárodního práva".

Dav v Kyjevě zaútočil na ruskou ambasádu.
Dav v Kyjevě zaútočil na ruskou ambasádu. | Foto: Reuters

Místo práva politické intriky západních států

Podle šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexeje Puškova "mezinárodní právní systém praská ve švech". Podle poslance Leonida Kalašnikova byly "normy mezinárodního práva nahrazeny politickými intrikami západních států".

"Západ dal Kyjevu volnou ruku nejen pro vraždy a genocidu civilistů, ale i pro útoky proti ruským zájmům," konstatoval poslanec Vjačeslav Nikonov.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov si na postup Západu stěžoval v telefonátu kolegům z Německa a Francie Franku-Walteru Steinmeierovi a Laurentu Fabiusovi.

Oleje do ohně přililo video zveřejněné na serveru YouTube. Ministr zahraničí Andrij Deščycja, který v sobotu večer přišel demonstranty před ruské velvyslanectví uklidnit, se na něm připojuje k posměšnému popěvku hrubě urážejícímu prezidenta Vladimira Putina.

"Říkám snad, že jsem proti protestům? Jsem naopak pro. Jsem tu s vámi a volám 'Rusko pryč z Ukrajiny'! Ano, Putin je ču..k, ano," prohlásil ministr a poslední větu pak s demonstranty skandoval.

Demonstranti hází v Kyjevě vejce na ruskou ambasádu.
Demonstranti hází v Kyjevě vejce na ruskou ambasádu. | Foto: Reuters

Rusko by mělo přerušit dialog s Kyjevem

Deščycjovo chování vyvolalo v Moskvě znechucení. Podle ruského ministerstva zahraničí tato epizoda jen ukazuje, jací lidé se v Kyjevě dostali k moci po pádu prezidenta Viktora Janukovyče.

"Je to mimo jakýkoli komentář," řekl moskevskému rozhlasu zmocněnec ministerstva pro lidská práva Konstantin Dolgov. "Pokud si ministr zahraničí dovolí v přítomnosti kamer takové věci, pak si musí uvědomit, jaké závěry z toho poplynou, co bude následovat. Je to samozřejmě pobuřující," řekl Dolgov.

Podle Puškova by se měl prezident Petro Porošenko svého ministra zahraničí zbavit. "Ten člověk se nedokáže kontrolovat," řekl Puškov a dodal, že Rusko by mělo zastavit dialog s Kyjevem a přerušit dodávky plynu na Ukrajinu.

"Nedovedu si představit, jak kdokoli, a už vůbec ne představitel Ruska, s ním zasedne za jednací stůl po podobných výlevech," doplnil kolegu poslanec Kalašnikov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy