Boje na východě Ukrajiny skončí příští týden, chce Porošenko

ČTK ČTK
8. 6. 2014 22:24
Nový ukrajinský prezident se po rvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v nadcházejícím týdnu.
Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Kyjev - Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se po dnešním prvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v nadcházejícím týdnu. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na prezidentskou kancelář.

Separatisté podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou, prý jsou zrovna pod palbou vládních sil, a tak pokračují v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.

"Měli bychom v tomto (příštím) týdnu ukončit palbu," uvedl Porošenko po schůzce se členy kontaktní skupiny - ruským velvyslancem Michailem Zurabovem, ukrajinským velvyslancem v Berlíně Pavlem Klimkinem a představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliviniovou. Porošenko vybídl ke každodenním setkáním této skupiny, aby se koordinovaly kroky k mírovému urovnání na východě Ukrajiny.

"Každý den, kdy umírají lidé, každý den, kdy Ukrajina platí tak vysokou cenu, je pro mne nepřijatelný," zdůraznil prezident v prohlášení. S tímto cílem je podle Porošenka nezbytné především obnovit fungování státní hranice, aby bylo možné zaručit bezpečnost každému Ukrajinci žijícímu v Donbasu, a to bez ohledu na jeho politické názory.

Boje pokračují, separatisté mobilizují

Vedení povstalecké a nikým neuznané Doněcké lidové republiky podle ruského serveru newsru.com Porošenkovi nevěří a pokračuje v mobilizaci sil. "Nevíme, co přesně řekl Porošenko o přerušení bojových akcí, ale je pochybné, že by stáhl vojska. Slavjansk ostřelovali z raketometů, pokračují boje v Kramatorsku," řekl místopředseda povstalecké vlády Andrej Purgin. V Doněcku tak nadále trvá mobilizace a výcvik dobrovolníků, bránících město před ukrajinskou armádou.

Proruské povstání na východě země, které podle Kyjeva řídí Moskva, a "protiteroristická operace" ukrajinských vládních sil si během dvou měsíců bojů podle odhadů vyžádaly stovky životů, jak rebelů a vojáků, tak civilistů. Separatisté nadále kontrolují Doněck a Luhansk, dvě velká města v průmyslovém srdci země, Donbasu, jakož i část hranice s Ruskem.

Poprvé s Putinem

Porošenko se v pátek, na okraji oslav vylodění v Normandii, krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se dohodl na rychlém obnovení rusko-ukrajinských jednání v Kyjevě. Na sobotní Porošenkově inauguraci už bylo Rusko zastoupeno velvyslancem.

Moskva až dosud odmítala uznat nové ukrajinské vedení, nastolené v Kyjevě po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, a označovala nový ukrajinský režim za nelegitimní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy