Živě: Letadlo jsme sestřelili my, potvrdil lidový gubernátor

Živě
Dění kolem ukrajinsko-ruské krize sledujeme v online reportáži.
"Lidový gubernátor" z Luhansku Valerij Bolotov: "Porušilli můj dekret o bezletové zóně. Letadlo sestřelila naše protivzdušná obrana."
"Lidový gubernátor" z Luhansku Valerij Bolotov: "Porušilli můj dekret o bezletové zóně. Letadlo sestřelila naše protivzdušná obrana." | Foto: Reuters

Kyjev - Povstalci ve východoukrajinském Slavjansku se v neděli pokusili prorazit obklíčení a zaútočili na kontrolní posty bojovníků Národní gardy. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské "protiteroristické operace". Útok radikálů se nezdařil, na místě zůstali tři mrtví. Přestřelky a minometné ostřelování hlásí ukrajinská média i z Luhanska.

Na Ukrajině byl v neděli vyhlášen státní smutek za oběti sobotního sestřelení armádního letadla na luhanském letišti. Tragédie si vyžádala 49 obětí. Prezident Petro Porošenko pohrozil útočníkům tvrdou odvetou, podle některých ukrajinských médií v kyjevském parlamentu sílí volání po vyhlášení výjimečného stavu ve východních regionech.

Proruští radikálové rozšířili informaci, že dopravní letoun Il-76 si v sobotu mohla na luhanském letišti sestřelit ukrajinská armáda sama. "lidový gubernátor" samozvané luhanské republiky Valerij Bolotov ale později na tiskové konferenci potvrdil, že útok byl dílem povstalců. 

Sobotní dění na Ukrajině jsme online sledovali zde.

Živě
Aktualizovat reportáž
16:00

"Lidový gubernátor" Valerij Bolotov ukončil spekulace o tom, jestli ukrajinské letadlo nebylo sestřelené při bojích samotnými ukrajinskými jednotkami.

"Devátého června jsem vydal dekret o bezletové zóně nad Luhanskou lidovou republikou. Ignorovali to. O čtyři dny později naše protivzdušné jednotky sestřelily Il-76, který převážel vojenskou techniku, munici a posily do našeho týlu," řekl. Nevyloučil, že incident může armáda využít "k dalšímu zesílení akcí proti civilnímu obyvatelstvu".

15:30

Severoatlantická aliance připravuje kroky k tomu, aby pomohla Ukrajině ubránit se v konfrontaci s Ruskem. V rozhovoru se španělským listem El País to řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Aliance se podle něj musí připravit na to, že Moskva ji nyní považuje za svého protivníka.

NATO podle Rasmussena připravuje balík pomoci, který chce doporučit ke schválení členským státům na schůzi ministrů zahraničí koncem června. Součástí tohoto balíku bude pomoc při reformě ukrajinských branných sil a při modernizaci ukrajinské armády.

11:45

Proruští radikálové v neděli rozšířili informaci, že dopravní letoun Il-76 si v sobotu mohla na luhanském letišti sestřelit ukrajinská armáda sama. "Na letišti trvají přestřelky už týden, bojují mezi sebou vojáci ze Lvova a Dněpropetrovska," uvedla podle agentury ITAR-TASS tisková služba povstalců. "V sestřeleném letadle letěli dněpropetrovští výsadkáři. Vojáci ze Lvova možná chtěli změnit poměr sil," tvrdí tisková služba. Samozvaná Luhanská lidová republika se ale už v sobotu k útoku na ukrajinský letoun přihlásila.

10:30

Na luhanském letišti se střílelo i v noci na neděli. Povstalci podle agentury Unian letiště dvakrát ostřelovali z granátometů a velkorážných kulometů. Útok nezpůsobil žádné ztráty, armáda odpověděla palbou z minometů.

9:40

Jednání má odvrátit kolaps, kterým hrozí ruský státní plynárenský monopol Gazprom. Pokud podle něj Kyjev do pondělí nesplatí část starých dluhů, bude Ukrajina dostávat z Ruska jen tolik plynu, kolik předem zaplatí. Ukrajinská vláda váže splacení dlužných částek na snížení ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů, Kyjev žádá větší slevu.

George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti.
George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti. | Foto: Reuters
9:30

Osud dalšího jednání o plynovém sporu mezi Ruskem a Ukrajinou je nejistý. S odvoláním na ukrajinské vyjednavače to v neděli oznámila ruská média. Po sobotních rozhovorech, které skončily bez výsledku, se dnes očekávalo další kolo jednání. Zatímco ale ukrajinská strana je prý k jednání připravena a nevylučuje dokonce účast premiéra Arsenije Jaceňuka, ruská podle agentury ITAR-TASS o pokračování rozhovorů nic neví.

8:20

Informaci o evakuačních koridorech v neděli popřel šéf samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. "Vytvoření koridorů nic nenasvědčuje. Hovořit o nějakých koridorech v podmínkách pokračujících bojů je nesmysl. Jde jen o další populismus," řekl Pušilin ruské agentuře ITAR-TASS.

8:10

Ukrajinské bezpečnostní složky zřídily na východě země humanitární koridor pro evakuaci civilistů z bojových zón, oznámil mluvčí armádní "protiteroristické operace" Alexij Lebeď. Armáda podle něj na kontrolních postech prohledává soukromé automobily a linkové autobusy a prchající civilisty doprovází dál do vnitrozemí. "Na kontrolních stanovištích prohledáváme soukromé automobily a linkové autobusy i pěší," prohlásil Lebeď. "Zvláštní pozornost věnujeme mužům," dodal. Vojáci podle Lebedě kontrolují, zda lidé opouštějící místa bojů nejsou příslušníky "teroristických skupin". Civilisty armáda doprovází na bezpečné místo.

Aktualizováno 15. 6. 2014 16:00
 

Právě se děje

Další zprávy