Wellington/Buenos Aires - Sopečný prach z chilské sopky Puyehue-Cordon Caulle komplikuje už několik dní leteckou dopravu nad dvěma kontinenty.
Kromě Jižní Ameriky se kvůli popílku z andského vulkánu, který soptí od 4. června, nelétá ani nad částmi Austrálie a Nového Zélandu. Situace přitom podle agentury Reuters může trvat až několik měsíců.
Například v noci z neděle na pondělí muselo být už potřetí za posledních sedm dní uzavřeno velké mezinárodní letiště v Buenos Aires a argentinská vláda byla nucena svolat krizový štáb.
"Předpověď počasí je znovu nepříznivá. Prach zůstane v oblasti letišť Ezeiza a Jorge Newbery," cituje agentura AFP ze zprávy Argentinské agentury pro letový provoz.
Letové spoje stále nabírají několikadenní zpoždění a bezmocným cestujícím nezbývá než čekat. Mezi postiženými je i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který musel z oficiální návštěvy Argentiny odjet autobusem. Tato trampota ho navíc potkala v den jeho sedmašedesátých narozenin.
Sopečný prach komplikuje leteckou dopravu také v sousední Uruguaji. Montevidejské mezinárodní letiště muselo zrušit sedmdesát letů. Brazílie zrušila do Uruguaje a Argentiny všechny lety. Prach nedovolí létat ani nad Paraguají.
Komplikace zřejmě jen tak neskončí. Podle chilských odborníků bude prach nad jihoamerickými státy proudit dál.
Popílek doletěl až k protinožcům
Na Nový Zéland a Tasmánii se stále nelétá, mezinárodní letiště v Melbourne už podle posledních informací přijímá. Spoje ale mají stále zpoždění. Naopak nově uzavřeno muselo být letiště v Adelaide.
Největší australský letecký dopravce Quantas Airlines a dceřiná společnost Jetstar nechali čekat 45 tisíc cestujících.
Jedná se o největší problémy v letecké dopravě od loňské erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull. Sopka na chilsko-argentinské horské hranici navíc neustále chrlí další popel, lávu a kamení. Sopečný prach stoupá do výšky až deseti kilometrů.
Jak dlouho bude Puyehue-Cordon Caulle aktivní, je podle geofyziků těžké odhadovat. Může usnout během desítek hodin, nebo soptit ještě několik týdnů. Například poslední erupce v roce 1960 trvala dva týdny. Při té předchozí, v roce 1921, ale Puyehue usnul až po dvou měsících. Z okolí vulkánu musely být evakuovány asi čtyři tisíce obyvatel.