Hurikán Gustav je testem pro Obamu i McCaina

Roman Gazdík
1. 9. 2008 14:00
Republikáni omezili sjezd na minimum
John McCain a Barack Obama
John McCain a Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Krize na Kavkaze byla první příležitostí pro americké prezidentské kandidáty ukázat, že jsou schopni razantně vystoupit v zahraničně-politických otázkách.

Hurikán Gustav směřující na New Orleans jim naopak umožňuje předvést, jak dovedou čelit katastrofám na domácí půdě.

Ačkoliv oba prohlašují, že teď nejde o politiku, ale o životy Američanů, podle komentátorů si dobře uvědomují, že právě na taková hesla voliči slyší.

Čtěte také:
Gustav vyhnal 2 miliony lidí. Bush mu jede vstříc
Gustav přináší špatné zprávy. Ropa ještě víc podraží

Chovejme se jako Američané, říká McCain

Výrazněji zatím zareagoval republikán John McCain. Ten také může podle analytiků více ztratit, protože Spojené státy si stále pamatují neschopnost republikánské administrativy zvládnout hurikán Katrina přesně před třemi lety.

McCainova strana dnes začne svůj sjezd, na kterém ho měla oficiálně potvrdit coby kandidáta na prezidenta. Arizonský senátor však oznámil, že většina programu bude zrušena a kongres se omezí jen na dvě hodiny denně.

Podle komentátorů se obává, že by obrázky slavících republikánů doprovázené hukotem hurikánu nebyly tím správným předvolebním tahem.

„Musíme přestat se svými stranickými politikami a chovat se jako Američané," promluvil na videu McCain k občanům. „Je čas jednat".

Kongres bude bez hvězd

Na Kubě dosahoval vítr v hurikánu rychlosti 240 km/h. Silnice v Los Palacios
Na Kubě dosahoval vítr v hurikánu rychlosti 240 km/h. Silnice v Los Palacios | Foto: Reuters

Svou účast na kongresu odvolal  prezident George Bush i viceprezident Dick Cheney a zbylí řečníci se mají vyhýbat konfrontačním tématům. McCain se tak dobrovolně vzdal své velké příležitosti ukázat se Američanům v plné slávě.

Místo toho zamířil do jednoho z ohrožených států, Mississippi, kde se v hlavním městě Jacksonu přímo na místě přesvědčil, jak probíhají přípravy na střet s hurikánem. Vyzval také Američany, aby „otevřeli svá srdce a peněženky".

McCainovi pomáhá i prezident Bush: odjel do svého domovského Texasu, který je vedle Mississippi, Louisiany a Floridy jedním ze států, kam může hurikán dorazit.

„Několik států včetně Missouri, Texasu a Nového Mexika se připravuje na mnoho uprchlíků a už jich i hodně přijaly," citovala Bushe stanice ABC. „Jsou zde připraveny miliony jídel a miliony litrů vody, stejně jako deky a postele."

Humanitárka Obama

Demokratický kongres, který proběhl minulý týden, problémy podobného rázu řešit nemusel a Obamův závěrečný projev poslouchalo 38 milionů Američanů.

I demokratický kandidát si ale uvědomuje, že Gustav pro něj může znamenat hop nebo trop. Na jeho oficiálních stránkách tak návštěvníky vítá titulek „Národ se připravuje na hurikán Gustav. Pomožte potřebným návštěvou (stránek) Amerického červeného kříže".

Stránka nabízí také informace, jak kontaktovat úřady a evakuační centra v ohrožených oblastech. Podobným způsobem upravil svůj web i McCain.

Obama dokonce uvažuje proměnit své volební štáby v jakousi improvizovanou humanitární organizaci.

"Můžeme aktivovat náš emailový seznam několika milionů lidí, kteří by chtěli pomoci," prohlásil. „Myslím, že můžeme získat tisíce dobrovolníků, kteří by tam odcestovali, pokud by to bylo nutné."

Dálnice zablokovaná prchajícími z New Orleans
Dálnice zablokovaná prchajícími z New Orleans | Foto: Reuters

Kdyby to Obama skutečně dokázal, pomohlo by to přesvědčit Američany, že je nejen schopným řečníkem, ale že také dovede svá slova uvést v praxi.

První Obamova chyba?

Komentátoři však upozorňují na to, že získat může i McCain. Pokud Bush tentokrát zareaguje rychle - a vše nasvědčuje tomu, že ano - vzbudí to dojem, že se republikáni od Katriny poučili. Jejich kandidátovi to bude připočteno k dobru.

A zdá se, že Obama už udělal svou první vážnou chybu - prohlásil, že se do ohrožených oblastí nyní nepojede podívat, protože by to mohlo ohrozit přípravné práce.

Kvůli tomu, že nenavštívil postižená místa osobně, byl po Katrině ostře kritizován i George Bush.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 19 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy