Hurikán mění Bushovy plány a děsí republikány

Roman Gazdík
31. 8. 2008 22:30
Bush ani Cheney nejedou na republikánský sjezd
Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu
Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu | Foto: Aktuálně.cz

New Orleans - K New Orleans se dvousetkilometrovou rychlostí blíží hurikán Gustav a své plány mění nejen obyvatelé největšího louisianského města, ale také americký prezident George Bush a republikánský prezidentský kandidát John McCain.

Bush byl ostře kritizován kvůli pomalosti a neschopnosti federálních úřadů v souvislosti s hurikánem Katrina, který na město udeřil přesně před třemi lety.

Podobné kritice se chce prezident Spojených států nyní vyhnout a tak už oznámil, že v pondělí navštíví svůj domovský Texas a "jakmile to podmínky dovolí" i Louisianu.

On i viceprezident Dick Cheney se tak nezúčastní pondělního republikánského sjezdu v Minnesotě, kde má být McCain oficiálně potvrzen jako kandidát strany na prezidenta.

Americký čistě onlineový deník politico.com, obdoba českého Aktuálně.cz, pak v neděli večer citoval McCainova slova, že "většina z plánovaného programu republikánského sjezdu bude odložena".

Čtěte také: New Orleans čeká na Gustava, hrozivějšího než Katrina

Článek pokračuje pod grafikou

Foto: Reuters

McCain vyměnil sjezd za Mississippi

Původně bylo plánováno, že Bush svůj projev k reublikánům přednese přes satelit. Nyní není vůbec jasné, zda "oficiální oslava" McCainovy kandidatury v pondělí vůbec začne.

Gustav má do té době zesílit a dosáhnout čtvrté kategorie na celkem pětistupňové Saffir-Simpsonově škále a bičovat pobřeží sedmimetrovou přílivovou vlnou.

Do postižených oblastí už v neděli zamířil sám McCain, který se společně se svou ženou Cindy a viceprezidentskou kandidátkou Sarah Palinovou podívá do Jacksonu v Mississippi, kde byl společně s Louisianou, Alabamou a Texasem vyhlášen stav ohrožení.

Čtěte více: McCain zvažuje přesunutí sjezdu. Důvodem je hurikán

"Nebylo by správné slavit, zatímco tu existuje blízká tragédie nebo obrovský problém ve formě přírodní katastrofy," řekl sám republikánský kandidát kanálu Fox News.

Ať už bude sjezd odložen, nebo ne, je nynější bouře pro republikány velmi nepříjemná. Sjezd strany je totiž místem, na kterém se má Američanům prezidentský kandidát ukázat v celé slávě.

Dálnice zablokovaná prchajícími z New Orleans
Dálnice zablokovaná prchajícími z New Orleans | Foto: Reuters

Gustav v Karibiku

Gustav dorazí na pobřeží Spojených států v noci z pondělí na úterý. Nyní sice zeslábl na kategorii 3 a pohybuje se rychlostí 200 kilometrů za hodinu, podle předpovědí však znovu zesílí a bude při svém příchodu na pobřeží silnější než Katrina před třemi lety.

V Karibiku už Gustav zabil nejméně 85 lidí, nejvíce z nich na Haiti, kde způsobil rozsáhlé sesuvy půdy. Přehnal se také přes Jamajku, Kajmanské ostrovy a Kubu.

Evakuace milionového New Orleansu, které stojí hurikánu v cestě, začala v neděli ve tři hodiny SEČ.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy