McCain zvažuje přesunutí sjezdu. Důvodem je hurikán

Roman Gazdík
29. 8. 2008 15:30
Gustav oživuje vzpomínky na Katrinu a Bushovo selhání
Foto: Reuters

Washington - Poradce republikánského kandidáta Johna McCaina Charlie Black nedávno vyvolal bouři nevole, když připustil, že by teroristický útok podobný 11. září arizonskému senátorovi v boji o Bílý dům pomohl.

Black však jen upozornil na přesvědčení Američanů, že veterán McCain se svou metály ověnčenou vojenskou kariérou je schopen USA lépe ochránit před terorismem než jeho mladší demokratický konkurent Barack Obama.

Gustav ve stopách Katriny

Jako reálnější se však nyní jeví opakování druhé z katastrof, které poznamenaly úřadování prezidenta George Bushe.

Hurikán podobný Katrině, která za sebou v létě 2005 zanechala na jihu USA půldruhého tisíce obětí, by podle analytiků naopak pomohl Obamovi.

K podobné katastrofě může dojít ironií osudu znovu v New Orleans a právě tři roky poté, co na město Katrina udeřila.

Obyvatelé New Orleans se připravují na evakuaci
Obyvatelé New Orleans se připravují na evakuaci | Foto: Reuters

Na louisianské pobřeží totiž míří tropická bouře Gustav, která už v Karibiku zabila téměř sedmdesát lidí, a její postup se znepokojením sledují nejen obyvatelé přímořských oblastí, ale také špičky republikánské strany.

Čtěte více: Bouře Gustav už zabila desítky lidí. Míří k New Orleans

Přesunutí sjezdu?

McCainův mluvčí Tucker Bounds dokonce nevyloučil možnost, že bude kvůli Gustavovi odloženo konání republikánského sjezdu, na kterém má být McCain oficiálně jmenován prezidentským kandidátem.

To by pro stranu znamenalo zbytečně proinvestované peníze a organizační noční můru v podobě přeobjednávání hotelových i leteckých rezervací.

Hrozba McCainova volebního debaklu je však podle amerických médií v případě katastrofy v New Orleans natolik reálná, že jsou o tom republikáni ochotni uvažovat.

McCain coby kritik Bushe

Gustav způsobil v Karibiku přívalové deště. Ulice Havany
Gustav způsobil v Karibiku přívalové deště. Ulice Havany | Foto: Reuters

Reakce federálních i státních úřadů na úder Katriny byla i podle členů administrativy pomalá a špatně koordinovaná.

Kritizován byl i McCain, který chtěl na příkladu hurikánu z roku 2005 názorně ukázat, v čem by se jeho prezidentování lišilo od úřadujícího republikána Bushe.

"Už nikdy více nebude katastrofa takových rozměrů řešena tak příšerně a hanebně, jak řešena byla," řekl McCain podle listu Los Angeles Times v dubnu přímo v New Orleans.

Novináři si však povšimli, že ve stejné době, kdy řádila Katrina, pořádal McCain narozeninový večírek, na kterém byl právě i Bush.

Ačkoliv mohl McCain v onom okamžiku těžko vědět, jakých rozměrů katastrofa nabude, jeho prohlášení, že by okamžitě se svým letadlem "přistál na nejbližší základně vojenského letectva a dostavil se na místo osobně" už podle tisku neznělo příliš přesvědčivě.

Sjezd versus národní krize

Některé části města se z Katriny vzpamatovaly, mnozí lidé zatím ne
Některé části města se z Katriny vzpamatovaly, mnozí lidé zatím ne | Foto: Reuters

Představa republikánů oslavujících v Minnesotě svého prezidentského kandidáta, zatímco se v New Orleans prohání větrná smršť, tak ve straně nyní nevyvolává příliš libé pocity.

Bouře má na americké pobřeží dorazit v úterý ráno, krátce po zahájení sjezdu, který se uskuteční v minnesotských městech Minneapolis a St. Paul.

Podle ředitele komunikace sjezdu Matta Burnse nebyly zatím ohlášeny žádné změny v programu. McCainův mluvčí však připustil, že možné jsou.

"Senátor McCain přistupoval vždy velmi citlivě k národním krizím," řekl Bounds televizi CNBC. "Monitorujeme situaci velmi pečlivě."

Přijede Bush, či nikoli?

Nejmenovaný vysoce postavený republikán listu Washington Post potvrdil, že i v případě, že se sjezd uskuteční podle plánů, budou muset být upraveny přinejmenším projevy, které se pak stanou "mnohem méně stranickými, mnohem méně politickými".

Pokud by prý řečníci na bouři nijak nereagovali, vypadali by jako "sloni z porcelánu".

Spekuluje se, že v případě opakování hurikánu v New Orleans by svoji účast odvolal George Bush, který má mluvit v pondělí.

Ze sjezdu se už kvůli Gustavovi omluvil louisianský republikánský guvernér Bobby Jindal a texaský republikánský guvernér Rick Perry.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy