Gustav vyhnal 2 miliony lidí. Bush mu jede vstříc

reuters, redakce ZAH
1. 9. 2008 7:34
Hurikán mění Bushovy plány a děsí republikány
Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu
Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu | Foto: Aktuálně.cz

New Orleans - Horší než Katrina má být hurikán Gustav, který má dnes v noci dorazit na pobřeží Spojených států.

Jen ze státu Louisiana už před bouří uprchly skoro 2 miliony lidí.

Těžařské společnosti také uzavřely u pobřeží téměř všechny ropné plošiny a řadu rafinérií. V oblasti se těží čtvrtina americké produkce ropy.

Čtěte více: Hurikán způsobí výpadky v produkci americké ropy

Podle odhadů může dopad hurikánu pocítit až 11,5 milionu obyvatel pěti států USA. Kvůli bouři změnil plány prezident George Bush, který v pondělí přicestuje do Texasu. Před třemi lety, při ničivém hurikánu Katrina, byla Bushova administrativa kritizována za podcenění situace.

Čtěte více: Hurikán mění Bushovy plány a děsí republikány

Program svého předvolebního sjezdu, na kterém má být John McCain oficiálně potvrzen kandidátem na prezidenta, omezila i republikánská strana. Čtyřdenní konvent sice dnes v Minnesotě začne, většina plánovaných bodů programu ale byla zrušena.

Hrozná, velká bouře

Město New Orleans, které si dobře pamatuje řádění podceněného hurikánu Katrina, během neděle opustila naprostí většina obyvatel, úřady jejich počet odhadují na 95 procent. Ve městě zůstalo jen asi 10 tisíc lidí.

Aby v prázdném městě nedocházelo k rabování, byl vyhlášen zákaz vycházení, jehož dodržování sledují hlídky policie a národní gardy.

Evakuaci doporučily úřady během víkendu. Starosta Ray Nagin na ní trval přes zprávy meteorologů, že bouře nad Mexickým zálivem začíná slábnout. "Je to pořád velká, hrozná bouře, je stále silná. A já všem doporučuji, aby město opustili," řekl v neděli.

Město v té době zasáhly už první deště, které předznamenávají příchod Gustava. Podle předpovědí teď dosahuje třetího stupně na pětistupňové Saffir-Simpsonově škále. Vítr v bouři dosahuje rychlosti kolem 200 km/h. Meteorologové předpovídají, že už nebude dále sílit, vyloučeno to podle nich ale není.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy