New Orleans čeká na Gustava, hrozivějšího než Katrina

gaz, jaa, pav
31. 8. 2008 14:37
Starosta města nařídil evakuaci. Uvnitř GALERIE
Deště při hurikánu Gustav v hlavním městě Haiti Port-au-Prince. Většina lidí na ostrově zemřela při sesuvech půdy
Deště při hurikánu Gustav v hlavním městě Haiti Port-au-Prince. Většina lidí na ostrově zemřela při sesuvech půdy | Foto: Reuters

Miami/New Orleans - Starosta New Orleans Ray Nagin vyhlásil evakuaci města kvůli blížícímu se hurikánu Gustav. Ten by měl k městu dorazit v pondělí nebo v úterý.

Podle předpovědí bude v té době silnější, než hurikán Katrina, který New Orleans zdevastoval před třemi lety.

Příkaz k evakuaci, který ale nebudou úřady vynucovat, začne platit od osmé hodiny ráno místního času (3 hodiny odpoledne SEČ), nejprve by měli svoje domovy opustit lidé z nejníže položených míst.

Nagin uvedl, že kdo město neopustí, udělá "největší chybu ve svém životě", protože Gustav má podle něho parametry "bouře století".  Podle Nagina dosud opustila město asi polovina obyvatel.

Původně tropická bouře Gustav už zesílila do kategorie velmi silného hurikánu a na své konto si připočetla další oběti. Podle CNN jich je už 85, většina z nich pochází z Haiti.

Spoušť na Kubě

Gustav se přehnal přes Haiti, Jamajku a Kajmanské ostrovy. S vichry dosahujícími maximální rychlosti až 230 kilometrů v hodině pak dorazil na Kubu. 

Na kubánském Ostrově mládeže zanechal neuvěřitelnou spoušť. "Je to naprosto nepředstavitelné, situace je velmi obtížná, škody jsou obrovské," uvedla velitelka civilní obrany na Ostrově mládeže Ana Isar Delgadová.

Ostrov zalily přívaly vody, byla zničena silniční síť, vichr zpřetrhal elektrické rozvody, polámal tisíce ovocných stromů.

Kuba jeho postup zpomalila, takže nyní dosahuje stupně tři a rychlosti 200 kilometrů za hodinu. Živel má dále pokračovat na sever do Mexického zálivu a nejpozději v úterý ráno dosáhnout amerického pobřeží.

Podle posledních odhadů amerického Národního střediska pro sledování hurikánů v Miami by tou dobou jeho síla měla dosáhnout čtvrté kategorie na celkem pětistupňové Saffir-Simpsonově škále. Na pobřeží USA přižene přílivovou vlnu vysokou 5 až 9 metrů.

Povodně před přicházejícím hurikánem zasáhly i kubánskou Havanu
Povodně před přicházejícím hurikánem zasáhly i kubánskou Havanu | Foto: Reuters

Katrina dosáhla při svém příchodu do New Orleans třetího stupně.  

Na jihu USA vyhlášen stav ohrožení

Na příchod hurikánu, jehož klasifikace byla v průběhu soboty postupně zvyšována až na kategorii 4, se připravují státy Louisiana i Mississippi, Texas či Florida. Ve svém domovském Texasu a v Louisianě už prezident George Bush vyhlásil stav ohrožení. Louisiana uvedla do pohotovosti i národní gardu.

Čtěte také: McCain zvažuje přesunutí sjezdu. Důvodem je hurikán

V předvečer třetího výročí příchodu ničivého hurikánu Katrina už z New Orleans před vyhlášením evakuace odcházeli tisíce lidí.

K vyklizení městských částí došlo naposledy roku 2005 právě při Katrině a Ritě, která na americké pobřeží dorazila o měsíc později.

"Hráze nepovolí"

Meteorologové předpovídají, že hurikán může přistát na území mezi Texasem a Floridou, za nejpravděpodobnější však považují právě okolí největšího města státu Louisiana, které se z katastrofy způsobené Katrinou dosud zcela nevzpamatovalo.

"Náš stát je na katastrofu velkého rozsahu připraven lépe než dříve," citovala agentura louisianského guvernéra Boba Jindala. "Ale musím zdůraznit, že naši občané mají rovněž osobní zodpovědnost."

Na rozdíl od léta 2005 by však podle úřadů měly nyní vydržet hráze, jejichž protržení způsobilo zaplavení 80 procent města přívalovou vlnou a smrt téměř 1500 lidí.

Pomůže Gustav demokratům?

Pokud Gustav do města skutečně dorazí, mohlo by se to projevit i na předvolebních průzkumech v zápolení o Bílý dům. Ze vzpomínek na Katrinu by mohli těžit hlavně demokraté.

Republikánský prezident George Bush byl tvrdě kritizován ze pomalou a nedostatečnou reakci tváří v tvář největší přírodní katastrofě na americké půdě v posledních letech.

Opíral se do něj dokonce i současný republikánský kandidát na prezidenta John McCain, který se nechal slyšet, že kdyby byl prezidentem on, okamžitě by se svým letounem přistál na nejbližší letecké základně a "dostavil by se na místo osobně".

Kritikům ale neušlo, že v ten samý den, kdy Katrina udeřila na New Orleans, se McCain těšil z Bushovy společnosti na oslavě svých narozenin v arizonském Glendale.

McCain tak už nyní oznámil, že si společně se svou viceprezidentkou Sarah Palinovou přímo na místě osobně prohlédne, jakým způsobem pokračují přípravy na úder hurikánu.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy