Hranice EU poprvé překročilo přes 100 tisíc běženců za měsíc

ČTK ČTK
18. 8. 2015 20:06
Od ledna do EU přicestovalo už asi 340 000 běženců, což je o zhruba 60 000 více než za celý loňský rok.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brusel - Hranice Evropské unie v červenci překročilo 107 500 běženců. Je to nový rekord a zároveň je to poprvé, co počet běženců v jednom měsíci přesáhl 100 000. Oznámila to dnes evropská agentura Frontex, která zajišťuje vnější hranice Evropské unie.

Od ledna do EU přicestovalo už asi 340 000 běženců, což je o zhruba 60 000 více než za celý loňský rok. "Hlavní podíl na rekordním počtu běženců, kteří do EU pronikli nelegálně, zaujímají Syřané a Afghánci," uvedl Frontex.

Oproti červnu, kdy do EU přijelo více než 70 000 běženců, jde o značný nárůst. Agentura Reuters poznamenala, že červencové číslo 107 500 je třikrát větší než za stejné období v loňském roce.

"Je to pro Evropu mimořádná situace, která vyžaduje, aby všechny členské státy podpořily národní úřady, které se s obrovskými počty uprchlíků na svých hranicích potýkají," prohlásil podle médií ředitel Frontexu Fabrice Leggeri.

Největší nápor běženců hlásí Řecko, kam z Turecka v červenci připlulo takřka 50 000 lidí. Itálie zaznamenala za červenec přes 20 000 uprchlíků, většina z nich přeplula Středozemní moře z Libye. Maďarsko zaregistrovalo přes 34 800 uprchlíků, kteří hranice do EU překročili z nečlenských zemí, především ze Srbska.

Maďarsko začalo kvůli uprchlické krizi budovat na jižní hranici se Srbskem plot, k ostraze hranic se také chystá vyslat několik tisíc policistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy