Muslimové, křesťané a židé spolu snídali a odmítli nenávist

ČTK ČTK
18. 8. 2015 13:57
Mladí zástupci české muslimské komunity si navíc přejí, aby lidé nečerpali informace o islámu jen z vypjatých debat na sociálních sítích a raději se osobně seznámili s muslimy nebo navštívili mešitu.
Snídaně muslimů, židů a křesťanů v Praze
Snídaně muslimů, židů a křesťanů v Praze | Foto: Lukáš Houdek

Praha - Tři desítky muslimů, křesťanů, židů či zástupců různých menšin se v úterý dopoledne sešly v Praze ke společné snídani. Účastníci tak chtěli ukázat, že si lidé s různými kořeny, náboženstvím či kulturou dokážou porozumět.

Akce byla součástí vládního projektu Hate Free Culture (Kultura bez nenávisti). Podle jeho koordinátora Lukáše Houdka měla být reakcí na vyhrocenou debatu o migraci a islámu v Česku.

Reakce na hysterii ve společnosti

"Chtěli jsme reagovat na šířící se hysterii a ukázat, že i když jsme každý z jiného prostředí, můžeme spolu posedět a posnídat. Prostě ukázat, že to jde," uvedl Houdek.

Dopolední setkání se konalo v holešovickém Studiu Alta. O občerstvení se postarali samotní účastníci.

Posnídat se tak dal jablečný závin, sladké indické nudle, pakora neboli smažené cibulové proužky v těstíčku, slané i sladké koláče, orientální pečivo či tradiční české obložené chlebíčky. Na snídani dorazila také jihoafrická velvyslankyně či kuvajtský velvyslanec.

Nenávistné výpady na sociálních sítích proti uprchlíkům či proti islámu vadí mladým českým muslimům. "Česká republika má pojem svobody, aby každý mohl říct to, co chce, ať je to pozitivní, či negativní. Je podstatné tohle uchovat. Mělo by to ale být slušné," říká Ondřej Adamík.

Reagovat na internetu je jednoduché

Podle Lenky Ahmed Balické, která nosí šátek, se nejhorší nenávistné reakce objevují na Facebooku. Tváří v tvář lidé reagují mírněji. Nepřátelské pohledy i tak ale nejsou výjimkou. "Jedna paní si ode mne v metru dokonce odsedla a šla do druhého vagonu," popsala česká muslimka.

Podle ní lidé v Česku o islámu mnoho nevědí. "Je tu rozšířený názor, že každý Arab je muslim a každý muslim musí být Arab. Nikdo nepředpokládá, že budu mluvit česky," dodává Ahmed Balická.

Cítí prý ale, že se nepřátelská atmosféra začíná pomalu měnit. "Čím je situace vyhrocenější, tím víc vnímám i pozitivní reakce. Už se to pomalu láme. Přesáhlo to vrchol. Lidé se pomalu začínají měnit," řekla mladá muslimka.

Přijďte se podívat do mešity

Její slova potvrzuje i Adamík. Podle něj teď přibývá těch, kteří se o islám skutečně zajímají. Zvedá se také "vlna konverze", dodal.

Vyhrocená diskuse o uprchlících a islámu v Česku vadí i ředitelce Studia Alta Lucii Kašiarové. "Nic o problému nevím. Vidím jen, že se všichni zbláznili. Cítím se tu jako Slovenka vykořeněná. Jsem umělkyně a umělci reagují na situaci, já ale teď nevím, jak reagovat. Nechci se vše dozvídat jen přes Facebook," říká Kašiarová.

Aby lidé nečerpali informace o islámu jen z vypjatých debat na sociálních sítích či z médií a raději se osobně seznámili s muslimy, by si přáli i mladí zástupci české muslimské komunity. "Chceme komunikovat. Klidně ať lidé přijdou do mešity, je otevřená," dodala Ahmed Balická.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy