Rakousko chystá zákon, jak bude v zemi přerozdělovat běžence

ČTK ČTK
17. 8. 2015 21:31
Zákon dá spolkové vládě pravomoci, jak překonat odpor některých oblastí či obcí odmítajících uprchlíky.
Uprchlíci v azylovém centru v Traiskirchenu.
Uprchlíci v azylovém centru v Traiskirchenu. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská vládní koalice připravuje zákon, který by řešil přerozdělení žadatelů o azyl v této alpské republice.

Návrh, který by se do října měl stát zákonem, podle agentury Reuters dá spolkové vládě pravomoci, jak překonat odpor některých oblastí či obcí odmítajících běžence.

Na návrhu se v pondělí shodli vládní sociální demokraté a lidovci, podpořili ho také opoziční Zelení. Právní předpis, který je reakcí na nárůst počtu běženců v Rakousku, musí v parlamentu získat dvoutřetinovou většinu. To se bez ekologické strany dvěma vládním stranám nepodaří.

Rakouští vládní představitelé říkají, že opatření přispěje ke spravedlivému vnitrorakouskému přerozdělení azylantů. Populistická Svobodná strana Rakouska ale tvrdí, že ve skutečnosti půjde o prosazení kvót za pomoci hrubé síly.

Přerozdělení uprchlíků je nyní celoevropským tématem. Členské státy Evropské unie nicméně rozmístění azylantů na základě povinných kvót odmítají a trvají na dobrovolnosti. Tento názor zastává i Česká republika, která přislíbila, že do konce roku 2017 přijme celkem 1500 uprchlíků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy