Dnešní jednání britského premiéra Tonyho Blaira a německé kancléřky Angely Merkelové by se mělo točit kolem íránského jaderného programu, situace v Palestině a otázek Evropské unie.
Od okamžiku nástupu německé kancléřky Merkelové do funkce se jedná již o několikáté setkání těchto státníků, což jasně ukazuje na znovunalezené dobré vztahy mezi oběma zeměmi.
Na prvním místě zůstává Evropská unie
Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Tony Blair se dnes při jednání v Berlíně shodli na tom, že EU se musí časem vrátit k jednání o ústavní smlouvě. Mezitím je třeba vysvětlovat veřejnosti, čemu má dokument, nahrazující dosavadní smlouvy o EU, sloužit.
"V EU jsme nyní ve fázi reflexe a vždycky jsem lidem jasně říkal, že jde o dvě věci. Zaprvé o to, že Francouzi a Nizozemci v referendech euroústavu odmítli, ale také o to, že v EU potřebujeme institucionální změnu, aby EU pracovala účinněji. Teď je třeba tyto dva aspekty sloučit," podotkl Blair. "Všechno nasvědčuje tomu, že EU 25 nebo 27 zemí nemůže efektivně fungovat
s těmi pravidly, která má," poznamenal britský premiér.
Na programu Írán...
Po dnešním jednání obou státníků se očekává především další stanovisko k situaci v Íránu spojené s francouzskou reakcí uplynulých dní. Paříž totiž obvinila Teherán, že jaderný program nemá pro deklarované mírové účely, ale kvůli vývoji jaderných zbraní.
Merkelová se již začátkem tohoto týdne nechala slyšet, že i kdyby Írán vyvíjel svůj jaderný program pouze pro mírové účely, svým chováním se zbytečně vystavuje mezinárodní izolaci a tlaku společenství.
Předpokládá se, že tématem rozhovoru bude také debata o tom, jak přesvědčit Čínu i Rusko, aby se v těchto otázkách postavily na stranu Západu.
..i vývoj v Palestině
Dalším bodem jednání se stane vývoj v Palestině po lednových parlamentních volbách a postoj jednotné Evropy vůči vítězům z hnutí Hamas. První schůze palestinského parlamentu se koná tuto sobotu a sousední Izrael se netají svým rozhodnutím omezit pohyb Palestinců mezi Západním břehem a Gazou, stejně jako zrušit pracovní povolení palestinským dělníkům v židovském státě.
Kancléřka zdůraznila, že jednání s palestinským hnutím Hamas, nedávným vítězem parlamentních voleb, je možné jen tehdy, vzdá-li se násilí a uzná-li právo Izraele na existenci.
"Říkají-li Palestinci, že se chtějí zbavit Izraele, jak potom lze dospět k řešení dvou států? To je naprosto nelogické," podotkl Blair. "Jako mezinárodní společenství musíme jasně říci: podle nás je prioritou řešení, které umožní dva státy. Chceme Palestincům pomoci k vlastnímu státu, ale podmínkou je to, že uznají stejné právo Izraelců a vzdají se násilí," řekl Blair.
Britsko-německé setkání bude velmi bedlivě pozorovat sousední Francie, tradiční partner Německa.