Hladomoru navzdory. KLDR plánuje postavit podmořský hotel

Jan Hejl
23. 7. 2014 21:00
Kim Čong-un chystá další megalomanskou investici. Chce postavit podmořský hotel.
Kim Čong-un chce podmořský hotel.
Kim Čong-un chce podmořský hotel. | Foto: Reuters

Wonsan – Podmořský hotel, květinový park a mezinárodní konferenční sál. Hladomorem zmítaná Severní Korea představila ambiciózní projekt, jak přímořské město Wonsan přestavět na moderní turistické letovisko.

Zprávu uveřejnily státem vlastněné noviny Pchjongjang Times.

Foto: Wikimedia Commons

Plány komunistické vlády potvrdila i Andrea Lee z cestovní kanceláře Uri Tours, která se na zájezdy do Severní Koreje specializuje.

"Spolu s našimi místními spolupracovníky v Pchjongjangu potvrzujeme, že skutečně existuje projekt na vybudování podvodního hotelu," sdělila Lee a dodala, že tamní vládní orgány právě diskutují o tom, jakým způsobem hotel postavit.

"Orwellovské řešení"

Deník Guardian upozornil, že zveřejněné plány přichází jen dva měsíce poté, co výkonný ředitel organizace Světový potravinový program Ertharin Cousin oznámil, že životaschopnost KLDR je ohrožena kvůli kritickému nedostatku financí.

"Poslední věc, kterou hladoví lidé ze Severní Koreje potřebují, je podmořský hotel. Hlad je přímý důsledek chybných rozhodnutí Kim Čong-una," kritizuje vládnoucí stranu autor blogu Svobodná Korea Joshua Stanton.

Výzkumník Australské národní univerzity Leonid Petrov považuje za absurdní rozpor mezi zvýšením investic KLDR a počtem režimem zatčených zahraničních návštěvníků.

"Podvodní hotely jsou nejvhodnější formou turistického ubytování v zemích jako Severní Korea. Jako zahraniční cestovatel nebudete moct uniknout. Neuvidíte nic z toho, co se děje za oknem vašeho hotelového pokoje," vysvětluje.

"Udržení zahraničních hostů v akváriích je ideální orwellovské řešení jejich izolace od místních obyvatel a zároveň způsob, jak maximalizovat příjmy," domnívá se Petrov.

Příliš drahý špás?

Podobné projekty na výstavbu hotelů pod hladinou moře plánovaly i jiné země. Kvůli velmi vysoké ceně je ale často zastavily. Například podmořský hotel v Dubaji stál podle odhadů kolem 300 milionů dolarů (asi 6 miliard korun).

Podmořská restaurace na Maledivách, jejíž rozloha je pouze 10 metrů čtverečních, si vyžádala investici 5 milionů dolarů (100 milionů korun). Navíc její konstrukci kvůli kvalitě postavili technici ze Singapuru a až poté ji přestěhovali na Maledivy, píše Guardian.

Jak bude nákladnou investici financovat Severní Korea, zatím není známé. Na výstavbu jiné megalomanské stavby, kterou Severokorejci nedávno dokončili – lyžařského areálu Masikryong –, vláda využila desítky tisíc vojáků.

Třistatisícové město Wonsan, které leží na východním pobřeží Severní Koreje, je významné především jako námořní přístav. Kimova snaha přetvořit jej v turistické letovisko není náhodná.

Investice do volnočasových aktivit a rekreace se podle odborníků stávají důležitým znakem jeho vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy