Hizballáh zaútočil na Izrael, mstí se za letecké údery v Libanonu. Hamás to uvítal

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2024 17:19
Libanonské militantní hnutí Hizballáh v neděli nad ránem zahájilo útok na Izrael v odvetě za smrt svého vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra. Izraelská armáda už předtím informovala, že podniká preventivní letecké útoky v Libanonu proti cílům Hizballáhu, protože toto šíitské hnutí připravuje útok proti Izraeli. Palestinské teroristické hnutí Hamás a jemenští povstalci útok na Izrael uvítali.
Izraelský útok na pozice Hizballáhu v jižním Libanonu v květnu 2024. Ilustrační foto.
Izraelský útok na pozice Hizballáhu v jižním Libanonu v květnu 2024. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Izraelské bojové letouny útočily na cíle Hizballáhu kvůli "bezprostřední hrozbě pro občany státu Izrael", uvedl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Zdůraznil, že jde o akt sebeobrany. Hned ráno se také sešel izraelský bezpečnostní kabinet, zasedání vlády v plném složení se nekoná.

V Izraeli od 5:00 SELČ platí stav nouze, který dává izraelským úřadům větší pravomoci nad civilním obyvatelstvem. Cílem je zajistit jeho bezpečnost. Stav nouze platí 48 hodin, lze ho ale prodlužovat.

Hizballáh oznámil, že ukončil první fázi odvety za Šukrovu smrt. Tvrdí, že zasáhl 11 izraelských vojenských základen, odpálil více než 320 raket a na sever Izraele vyslal drony. Představitel Hizballáhu dodal, že hnutí s odvetou posečkalo kvůli "politickým úvahám", zejména kvůli rozhovorům o příměří v Pásmu Gazy. Nepřímá jednání, která zprostředkovávají Spojené státy, Egypt a Katar, se konají tento týden.

Server ToI uvádí, že raketa vystřelená Hizballáhem zasáhla drůbežárnu v obci Manot na severu Izraele. Na místě začalo hořet. V obcích na severu Izraele se časně ráno rozezněly sirény ohlašující letecký poplach. Lidé na sociálních sítích zveřejňovali záběry, jak izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome odpaluje střely určené ke zničení cílů vystřelených Hizballáhem. Izraelská zdravotnická služba Magen David Adom uvedla, že je ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Správa letišť kolem 6:00 SELČ ukončila omezení na Ben Gurionově letišti zavedená kvůli hrozícímu útoku ze strany Hizballáhu, uvedla agentura Reuters. Odlety byly původně odloženy a letouny mířící do Tel Avivu přesměrovány do jiné destinace. "Letadla, která musela na záložní letiště, odstartují a poletí zpět na Ben Gurionovo letiště," uvedla správa.

Média v Libanonu informovala, že jih země zasáhlo asi 40 izraelských úderů. Mluvčí izraelské armády Hagari vzkázal obyvatelům v místech, kde Hizballáh působí, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti okamžitě přesunuli jinam.

Izrael a Hizballáh se od loňského vypuknutí války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy opakovaně ostřelují, panuje proto obava ze širšího regionálního konfliktu. Hizballáh má podporu Íránu.

Napětí v oblasti se zvýšilo po smrti velitele Hizballáhu Fuáda Šukra při izraelském úderu v Bejrútu a po atentátu na šéfa politického křídla Hamásu Ismáíla Haníju v Teheránu. Írán odpovědnost za Haníjovu smrt přičítá Izraeli.

Hamás a jemenští povstalci útok vítají 

Palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael vede od října válku v Pásmu Gazy, útok Hizballáhu na Izrael vítá. Informovala o tom agentura AFP. Také jemenští povstalci Húsíové útok libanonského šíitského hnutí uvítali, podle serveru BBC ho označili za odvážný čin a pohrozili vlastním útokem na Izrael.

"Tato tvrdá a cílená reakce hluboko do sionistické entity je fackou do tváře izraelské vládě," uvedl Hamás v prohlášení, z něhož cituje AFP. Jemenští šíitští povstalci svému spojenci Hizballáhu k útoku blahopřáli a označili ho za odvážný a také za "silnou a účinnou" reakci.

Šíitské hnutí Hizballáh je stejně jako Hamás podporováno Íránem a všichni tři považují Izrael za svého nepřítele. Jejich spojencem jsou i jemenští povstalci Húsíové, kteří od loňského listopadu ostřelují v Rudém moři obchodní lodě, jež jsou podle nich nějak napojeny na Izrael nebo země, které jej podporují. 

 

Právě se děje

Další zprávy