Současná přísná pravidla dovolují cestujícím po celém světě převážet tekutiny na palubě letadla jenom v baleních o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechny tekutiny musí být umístěny v průhledném sáčku a dohromady nepřekročit objem jednoho litru.
Fronty při kontrole příručních zavazadel pak způsobují cestující, kteří nařízení neznají nebo zapomínají sáček předložit ke kontrole zvlášť. Předpisy platí v zemích Evropské unie, Spojených státech a jinde, v některých zemích jsou ještě přísnější.
Heathrow do počítačového tomografu (CT) investovalo přes 50 milionů liber (téměř 1,5 miliardy Kč). Technologie podobná skenerům využívaným v nemocnicích ochrance letiště poskytne přehledný obraz vnitřku zavazadla. Detailní 3D snímky mohou pracovníci prohlížet z různých úhlů. Skenery budou zaváděny postupně, nejdříve v malém testovacím počtu.
Technologii využívají i letiště ve Spojených státech, například chicagské O'Hareovo letiště nebo mezinárodní letiště v Atlantě. Skenery testuje i další z nejvytíženějších evropských letišť, amsterdamský Schiphol.
Opatření pro převoz tekutin bylo na letištích po celém světě zavedeno v roce 2006, kdy na Heathrow bezpečnostní kontrola odhalila pokus o útok prostřednictvím kapalných výbušnin.