Dukovany budou bez Ruska, uvedli Hamáček s Havlíčkem. "Dotazník" už nebude potřeba

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 4. 2021 13:52
Ruské firmy by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (za ČSSD) neměly účastnit z bezpečnostního hlediska stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani jako členové konsorcia. Hamáček to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podobný výrok zazněl i od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), ten ale stále připouští možnost, že se ruská firma Rosatom může účastnit v konsorciu.
Foto: Jakub Plíhal

Ohledně Dukovan reagoval v neděli podobně další i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který dosud zapojení Ruska prosazoval. Situace se změnila po sobotním zveřejnění informací o důvodném podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku byli v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby. "Je to velmi málo pravděpodobné, takřka si to troufám vyloučit," řekl Havlíček v pořadu Partie na televizi Prima k účasti ruské firmy Rosatom na stavbě Dukovan, Rosatom je jedním z uchazečů. Havlíček ale stále připouští možnost, že se tato společnost může dostavby účastnit v konsorciu.

Česko mělo v příštích dnech rozeslat zájemcům o stavbu Dukovan bezpečnostní dotazník. "Asi mohu říci, že nevím, co bych do toho dotazníku pro Ruskou federaci měl napsat, vzhledem k tomu, co se tady včera stalo," řekl k tomu v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce Hamáček, který je nyní také pověřen řízením ministerstva zahraničí. "Rosatom vyřadíme z možnosti účasti na tendru o dostavbu Dukovan během několika dní," uvedl.

Ministr vnitra také v pořadu řekl, že se výbuch ve Vrběticích zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území Česka. Policie podle Hamáčka pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku. Důkazy o zapojení Ruska jsou podle Hamáčka dostatečné.

V muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku explodovala munice 16. října 2014, při výbuchu zemřeli dva lidé. Další velká exploze pak nastala 3. prosince. "Dá se říci, že se při prvním výbuchu odehrálo něco jiného, než bylo plánováno," uvedl Hamáček.

Připustil, že podle vyšetřování je pravděpodobné, že munice měla být v době plánovaného výbuchu až v Bulharsku. Případ by tak mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který byl v roce 2015 otráven, útok však přežil. Česko už na vyšetřování výbuchů s Bulharskem spolupracuje.

Hamáček také řekl, že ruští agenti se o areál před výbuchem aktivně zajímali. Zda byli přímo na místě, neupřesnil.

Z Česka bude kvůli případu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Rusko už podle Hamáčka chystá reciproční vyhoštění českých diplomatů z Moskvy.

Hamáček neočekává, že by Rusko musel opustit také český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Bylo by to podle vicepremiéra disproporční a Česko by na takový krok muselo reagovat. Hamáček to uvedl v souvislosti se sobotní ruskou reakcí, podle které se ČR asi rozhodla kvůli obvinění uzavřít svou ambasádu v Moskvě.

Vicepremiér také uvedl, že členské státy EU by mohly solidárně s ČR vyhostit ruské diplomaty, podle Hamáčka by to obvyklý krok. O solidaritu požádá na pondělním jednání rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. 

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

Další zprávy