Bern - Ve švýcarském Bernu je od čtvrtka k vidění část rozsáhlé sbírky obrazů, o které desítky let nikdo nevěděl.
Muzeum výtvarného umění vystavuje na 150 obrazů, které v dobách nacismu nashromáždil německý sběratel a historik umění Hildebrand Gurlitt.
Ten v období druhé světové války obstarával peníze pro nacisty prostřednictvím prodeje obrazů, které režim považoval za "zvrhlé". Přišel tak k uměleckému bohatství, o kterém se německé úřady dozvěděly až v roce 2012.
Celou sbírku, která čítá dohromady přes 1500 děl, zdědil po Gurlittově smrti v roce 1956 jeho syn Cornelius.
Před pěti lety ovšem policisté prohledávali jeho byt v Mnichově kvůli podezření z daňových podvodů. Během domovní prohlídky našli i obrovské množství děl od malířů věhlasných jmen.
Hodnotu obrazů znalci odhadli asi na jednu miliardu eur (bezmála 26 miliard korun).
Úřady tehdy zabavily asi 1280 děl, aby zjistily jejich původ. Vyšetřovatelé si totiž byli od začátku jistí, že se mezi nimi nacházejí i obrazy, které nacisté ukradli Židům.
Veřejnost se o celém případu dozvěděla až v roce 2013. Později se našlo dalších zhruba 60 děl v Gurlittově domě v rakouském Salcburku.
V roce 2014 státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo, že spornou sbírku vrátí Corneliovi Gurlittovi. Jednaosmdesátiletý penzista ale necelý měsíc poté zemřel.
V závěti obrazy odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění ve švýcarské metropoli.
Právě galerie v Bernu ukazuje ta díla, která nacisté zkonfiskovali, protože je považovali za "zvrhlá".
Návštěvníci tu mohou vidět například francouzské impresionisty Clauda Moneta, Paula Cézanna a Augusta Renoira nebo německého grafika Otto Dixe.
Obdobná výstava se pak otevře v pátek v západoněmeckém Bonnu. V prostorách Bundeskunsthalle si budou moci lidé prohlédnout okolo 250 obrazů.
U mnoha z nich není dosud jasné, komu původně patřily. Zatím se pouze u šesti prokázalo, že je nacisté skutečně ukradli Židům. Jen čtyři z nich se pak vrátily do rukou původních majitelů.
Výstava s názvem "Nacistická krádež umění a její následky" v Bernu potrvá do 4. května 2018. Exhibice v Bonnu, kterou její autoři pojmenovali "Zvrhlé umění - zabavené a prodané", skončí o pár dní později - 11. března.
Kulturní akce má podle pořadatelů "vzdát poctu umělcům, které očerňoval nebo perzekvoval nacistický režim".