Putovní výstava z Osvětimi se rozjede napříč Evropou a Spojenými státy

František Typovský František Typovský
29. 7. 2017 15:15
S myšlenkou, jak přiblížit hrůzy nacismu širšímu okruhu lidí, přišli zástupci muzea na místě bývalého koncentračního tábora v polské Osvětimi. Plánují vyrazit s exponáty z tábora na jihu Polska napříč Evropou a Spojenými státy. Slibují si, že se z pojízdné výstavy stane varování pro moderní evropskou a americkou společnost, která se podle zástupců muzea nachází v "nejistém období". Výstava nabídne artefakty z dob druhé světové války, vagon, ve kterém byli přepravování Židé do tábora, či předměty, které po sobě zanechali jak Židé a ostatní věznění, tak nacisté. První zastávkou na evropském "turné" bude španělská metropole Madrid.
Foto: Reuters

Osvětim - Sedm let trvalo zástupcům muzea v polské Osvětimi, než vypilovali projekt, jak přiblížit zvěrstva nacismu i lidem, kteří nemají šanci k nim na jih Polska zavítat. 

Bude jím výstava, která vyrazí na vzdělávací turné po Evropě a Spojených státech.

Podle ředitele muzea v Osvětimi Piotra Cywińského má být mobilní exhibice nazvaná "Ne tak dávno. Ne tak daleko" de facto  "varovným pláčem" pro příští generace.

"Svět se dnes hýbe nejistým směrem," řekl televizi BBC Cywiński. "Proto se musíme stále více a více spoléhat na silné základy naší paměti. Osvětim a tragédie holokaustu je částí oné paměti a nemůže být vynechána při tvorbě nového světa," dodal.

S organizací pomohli Španělé

Celý projekt se podle deníku The New York Times začal rodit v roce 2010, kdy Poláky oslovili zástupci španělské společnosti Musealia, která v Madridu pomohla zorganizovat například výstavu artefaktů z trosek známé lodi Titanic.

Zástupci osvětimského muzea byli žádostí podle svých slov překvapeni a firmě Musealia trvalo delší čas, než získala jejich důvěru a dokázala splnit jejich požadavky. Především ohledně zapracování artefaktů do kontextu druhé světové války a jejich správné přepravy a konzervace.

Výstava nakonec nabídne spoustu artefaktů přímo z Polska.

Návštěvníci budou moci vidět část ze zařízení, ve kterých vězni žili, nákladní vagon, kterým je nacisté do tábora přepravovali, či vybavení plynových komor. "Našim cílem je soustředit se na vyšší společenské cíle, jako jsou vzdělání a osvěta společnosti," řekl ředitel Musealie Luis Ferreiro serveru BBC. 

"Nikdy jsme nic podobného neudělali a je to první takto velký projekt. Dlouho jsme o tom uvažovali, ale chybělo nám know-how," doplnil ředitel osvětimského muzea Cywiński.

Problémem budou finance

Největším problémem megalomanského projektu bude zřejmě zajištění dostatečného množství finančních prostředků. 

Celé turné má totiž trvat sedm let a navštívit 14 měst v Evropě i Spojených státech amerických. To s sebou ponese i značnou finanční zátěž, což přiznává i ředitel firmy Musealia Luis Ferreiro. "Už teď nás výstava stála více než 1,5 milionu dolarů (cca 35 milionů korun). Musíme na ní vydělat dost, abychom se udrželi a zachovali náš podnik," přiznal Ferreiro.

Ferreirův výrok vyvolal diskusi o ceně vstupného a samotném účelu výstavy. Většina členů židovské obce ovšem vidí projekt pozitivně.

"Pokud mi řeknete, že to dělají, aby se z nich stali milionáři, tak budu protestovat. Ale pokud to dělají za účelem rozumného zisku tak, aby hrůzy nacismu vidělo co nejvíce lidí, tak je to legitimní," řekl rabín Marvin Hier deníku The New York Times. Hier se podílel na založení organizace Simona Wiesenthala, která zastupuje práva židů. 

Ředitel osvětimského muzea Piotr Cywiński to vidí podobně. "Nic nemůže nahradit autentickou návštěvu místa největšího zločinu dvacátého století, ale tato výstava se může stát jakýmsi 'varovným pláčem' pro všechny, kteří staví budoucnost na nenávisti, rasismu, antisemitismu a bezedném pohrdání lidským životem."

 

Právě se děje

před 42 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 49 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy