Guinea vyhlásila kvůli ebole mimořádný stav

ČTK ČTK
14. 8. 2014 11:39
Mimořádný stav vyhlásila už před týdnem liberijská prezidentka. Od úterý platí také v části státu Sierra Leone.
ebola
ebola | Foto: Reuters

Konakry - Guinejský prezident Alpha Condé ve středu vyhlásil v zemi mimořádný stav kvůli šíření eboly.

Soubor devíti opatření zahrnuje například zesílení kontroly a prevence, omezení pohybu nakažených lidí i zákaz převozu těl obětí.

Mimořádný stav kvůli ebole obdobně vyhlásila už před týdnem ve své zemi liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová a od úterý platí také v části státu Sierra Leone.

Kvůli šíření eboly v západní Africe vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý pátek stav ohrožení, což jí po celém světě umožňuje vyhlašovat karanténu, zavírat hranice nebo omezovat mezinárodní cestovní ruch.

Mobilizace zdravotníků i obranných složek

Podle guinejských úřadů má být omezen pohyb lidí, kteří mají být podrobováni zdravotním kontrolám na silnicích, v přístavech i na letištích.

Zdravotnické úřady a bezpečnostní síly mají kontrolovat všechny hraniční přechody do africké země.

Mobilizovány byly zdravotní síly i bezpečnostní a obranné složky, které mají bojovat s nemocí. Všechny osoby s podezřením na nákazu budou hospitalizovány a nebudou propuštěny, dokud nebudou k dispozici výsledky laboratorních testů.

Rovněž lidé, kteří přišli do styku s infikovanými, nesmí během období pozorování opustit místo svého bydliště.

Úřady v Sieře Leone oznámily, že nemoci podlehl již druhý velmi významný lékař, který se podílel na boji s virem v zemi. Šestapadesátiletý Modupeh Cole zemřel ve středu ve zdravotním středisku provozovaném organizací Lékaři bez hranic ve městě Kailahun. Nakazil se údajně, když v nemocnici v metropoli Freetown vyšetřoval jednoho z pacientů.

Již na konci července zemřela v Sieře Leone na ebolu další z lékařských autorit, virolog Sheik Umar Khan.

"Doktor Cole byl vysoce kvalifikovaný lékař a takových máme velmi málo," citoval list The New York Times Amaru Jambaie z odboru prevence místního ministerstva zdravotnictví. "Dokážete si představit, co to udělá s mladšími zdravotníky. Je to, jako když v bitvě padne generál," dodal.

Mrtvých je už 1069

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu ohlásila 128 nových případů nákazy smrtelným virem ebola a 56 nových úmrtí v západní Africe, a to za pouhé dva dny mezi 10. a 11. srpnem.

Celkový počet obětí tak od vypuknutí nemoci v březnu tohoto roku vzrostl na 1069. Celkový počet infikovaných v nejvíce postižených zemích Libérii, Guineji a Sieře Leone čítá již 1975 osob.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Epidemie je podle odborníků nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. V Africe se už nakazil také jeden Evropan. Španělský duchovní brzy po svém převozu do Madridu infekci podlehl.

 

Právě se děje

Další zprávy