Nová naděje. Experimentální lék proti ebole míří do Libérie

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 8. 2014 14:20
Experti WHO mezitím rozhodli, že používání experimentálních léků je v případě eboly etické.
Lékaři pečují o nakažené ebolou.
Lékaři pečují o nakažené ebolou. | Foto: Reuters

Washington - Experti na etiku, které svolala Světová zdravotnická organizace (WHO), rozhodli, že je etické používat k záchraně lidí nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu, tedy zatím neschválené léky či vakcíny.

Zdůraznili, že je ale třeba, aby pacienti s touto formou léčby souhlasili, napsala agentura Reuters.

Jak WHO ve svém prohlášení uvedla, při podávání experimentálních léků je třeba dodržovat určitá pravidla, mezi která patří "informovaný souhlas pacienta, svoboda volby, důvěrnost, respekt k pacientovi, zachování jeho důstojnosti a zapojení okolní komunity".

Vyslyšené prosby Libérie

Stalo se tak jen pár hodin poté, co americký prezident Barack Obama vyhověl žádosti liberijské vlády a povolil odeslání vzorků léku ZMapp. Neschválený medikament má být odeslán ještě tento týden a nasazen má být při léčbě dvou nakažených liberijských lékařů.

Obamu o pomoc v pátek dopisem osobně požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová.

Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka WHO Margaret Chanová.

Klinické testy experimentální očkovací látky by měly začít již brzy, oznámila britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, jež vakcínu vyvíjí spolu s americkými vědci. Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka.

Nejvíce úmrtí v Libérii

I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015.

Experimentální lék dostali zatím dva Američané, kteří se v Africe virem krvácivé horečky nakazili, a jako vůbec první Evropan španělský duchovní Miguel Pajares.

Podle úterních informací WHO si epidemie eboly vyžádala již 1013 lidských životů. Za poslední tři dny nemoci v západní Africe podlehlo 52 lidí a objevilo se 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy