Pacient Zero odhalen. Ebolu rozšířilo dvouleté dítě

Vědci poprvé přesně zmapovali trasu, jakou se smrtící virus eboly rozšířil do několika afrických zemí.
Foto: Reuters

Meliandou (Guinea) - Začalo to jako - zprvu nepochopitelná - rodinná tragédie. Ve vesnici Meliandou v Guineji zemřeli na nemoc se stejnými příznaky během pouhých tří týdnů čtyři nejbližší příbuzní.

Z "neznámé" choroby (někteří lékaři ji zprvu považovali za horečku Lassa, která má v 80 procentech případů jen mírný průběh) se pak rychle stala epidemie, jíž se obává celý svět.

Takzvaný Zaire ebolavirus od té doby zabil už skoro 1000 lidí, potvrzených obětí bylo v pondělí 961.

Na rozdíl od horečky Lassa na ebolu v některých oblastech umírá až 90 procent infikovaných.

"Pacient Zero"

"Pacientem Zero", který ebolu dostal a od nějž se pak rychle roznesla do několika afrických zemí, byl podle čerstvě zveřejněné studie dvouletý chlapec z už zmiňované obce Meliandou v okrese Guéckédou.

Výsledky studie vědci publikovali v odborném magazínu New England Journal of Medicine. Vůbec poprvé v ní detailně zmapovali, kdo se od koho v prvních týdnech epidemie nakazil.

Všechno začalo 2. prosince 2013. Dvouletý hoch si své matce poprvé stěžoval na žaludeční křeče. Krátce nato dostal vysokou horečku, měl černou stolici, začal zvracet.

Šestého prosince zemřel.

Smrtící větvení

Jak přesně se "pacient Zero", označovaný ve studii jako "S1", nakazil, vědci nezkoumali. Možností je podle nich několik: přenašečem mohl být netopýr, mohl se nakazit kontaminovaným ovocem nebo sníst závadné maso.

S naprostou přesností naopak zaznamenali, jak se smrtící virus mezi lidmi, vesnicemi a následně i zeměmi šířil.

Matka hocha zemřela 13. prosince. Tříletá sestra 29. prosince. Babička 1. ledna. Zdravotní sestra, která o ně pečovala v nemocnici, 2. února 2014.

Pro další šíření mimo rodinu byl zjevně klíčový pohřeb, na nějž se do Meliandou sjelo příbuzenstvo ze širokého okolí. A také to, že "pacient Zero" nežil v odlehlé, snadno izolovatelné vesnici, ale v místě, které je něco jako regionální dopravní uzel.

Meliandou navíc leží nedaleko hranic s Libérií a další africkou zemí - Sierra Leone.

Křižovatky

Šestou obětí epidemie eboly byla vesnická porodní asistentka (i ona zemřela 2. února), následovaná svou příbuznou, která se o ní v době nemoci starala. Právě tohle je přitom podle vědců jeden z klíčových momentů - infikovaná příbuzná žila ve vesnici Dandou Pombo, kde později do konce března zemře na ebolu celkem šest lidí.

Na další místo - do vesnice Dawa - zanesou Zaire ebolavirus dvě osoby, které se zúčastní pohřbu babičky dvouletého chlapce - "pacienta Zero". V Dawa následně umírá celkem osm lidí.

A tak výčet pokračuje. Během několika týdnů se ebola šíří v místech vzdálených 100 kilometrů na východ i západ od guinejského Meliandou, kde 2. prosince začala. Na území o rozloze desítek tisíc kilometrů čtverečních.

Daň za lepší infrastrukturu

"Nemoc (navíc) na místě A není rozpoznána jako to, čím ve skutečnosti je. Protože tu nemají informace o tom, co se děje na místě B," shrnuje další z problémů smrtící epidemie zpravodajský deník Spiegel Online.

Na konci března už organizace Lékaři bez hranic hlásí: epidemie se vymkla kontrole.

"Cesta, jak nemoc postupuje, pak ukazuje, že v Africe bude riziko takovýchto epidemií v příštích letech stoupat: čím lepší bude dopravní infrastruktura, tím to bude pro virus výhodnější," upozorňuje Spiegel.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy