Ebola poprvé zabíjela v Evropě. Obětí je španělský kněz

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 8. 2014 11:27
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
V Madridu zemřel pětasedmdesátiletý Španěl. Nakazil se, když pomáhal nemocným v Libérii.
Nebezpečný virus si vyžádal už přes 1000 mrtvých. | Video:

Madrid - Smrtící virus ebola má první oběť v Evropě.

Stal se jí španělský kněz Miguel Pajares, který zemřel v nemocnici v Madridu.

Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí nemocnice.

Pětasedmdesátiletý muž se nakazil v Libérii, kde pomáhal nemocným. Na starý kontinent byl přepraven 7. srpna společně s řádovou sestrou Julianou Bohiovou. U ní ale testy krvácivou horečku neprokázaly.

Oba patřili ke katolickému řádu a působili v nemocnici svatého Josefa v hlavním městě Libérie - Monrovii. Nemocnice byla po vypuknutí epidemie uzavřena.

Lékaři k léčení Pajarese použili i experimentální lék ZMapp, který už byl podán dvěma nakaženým americkým lékařům. Ti se po podání séra údajně zotavují.

Zda je to díky novému léku, ale není jasné. A lékaři nedokážou s určitostí říci ani to, jestli je přípravek, doposud testovaný jen na zvířatech, bezpečný.

Použití nevyzkoušeného léku už ale odsouhlasila Světová zdravotnická organizace (WHO). Podmínila jej nicméně informovaným souhlasem pacientů.

Žádosti liberijské vlády vyhověl i americký prezident Barack Obama - povolil odeslání vzorků experimentálního léku do této západoafrické země. Neschválený medikament už je údajně na cestě, jak ale uvedl liberijský ministr, vzorek vystačí pouze na léčbu dvou nakažených lékařů.

Omezené množství ZMapp, které je v současné době k dispozici, vyvolává etickou otázku, kteří pacienti by měli dostat přednost.

Epidemie již od začátku roku zasáhla několik zemí v západní Africe a doposud si vyžádala 1013 mrtvých. Jen od pátku ebole podlehlo 52 lidí a objevilo se 69 nových případů.

Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy