Mobilní telefony ruší kvalitní spánek. Nekoukejte do displeje před spaním, radí vědci

ČTK ČTK
19. 11. 2016 20:40
Nová americká studie zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu, zvláště pak v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců. To mimo jiné znamená, že trvá déle, než se dotyčnému podaří usnout. Modré světlo má na mozek takový účinek, který odpovídá varovnému signálu. Svou roli tudíž může sehrávat i přílišné zahlcení mozku obsahem sociálních sítí, internetových stránek či e-mailů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York - Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilních telefonem, varují vědci.

Nová americká studie totiž zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu, zvláště pak v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců. To mimo jiné znamená, že trvá déle, než se dotyčnému podaří usnout.

"Čím více času strávíte zíráním na displej, tím horší je kvalita spánku," upozornil Gregory Marcus, který se spolupodílel na výzkumu, jenž provedla Kalifornská univerzita v San Francisku. Tato studie je dalším kamínkem do mozaiky důkazů, které naznačují, že elektronická zařízení mohou stát v cestě našemu usínání.

"Myslím, že teď už existuje dost údajů, které dokazují, že používat tato elektronická zařízení v noci je problém," řekl britský odborník na spánkovou vědu Simon Archer, který se na výzkumu nepodílel.

"Spousta těchto zařízení vyzařuje dost modrého světla, které je obzvláště problematické, protože potlačuje hormon melatonin," citoval Archera britský list The Guardian. "Hladina melatoninu začíná stoupat několik hodin před příchodem spánku a je vlastně signálem vašemu tělu, aby se připravilo na spánek," dodal.

Modré světlo má na mozek takový účinek, který odpovídá varovnému signálu. Svou roli tudíž může sehrávat i přílišné zahlcení mozku obsahem sociálních sítí, internetových stránek či e-mailů.

Studie vycházela z dotazníků a průzkumů stovek dobrovolníků, kteří si zároveň stáhli aplikaci, jež neustále a automaticky shromažďovala data o počtu hodin, během nichž byl displej telefonu aktivní. Do analýzy byli zahrnuti účastníci, kteří aplikaci používali nejméně 30 dní.

Porovnáním získaných údajů studie zjistila, že delší doba užívání telefonu byla spojena s nižším počtem hodin strávených spánkem a kratší dobou strávenou v posteli spaním.

Samotná studie nemohla zjistit, zda delší doba strávená s mobilním telefonem je příčinou špatného spánku, anebo jestli ti, kdo mají horší spaní, v důsledku toho nepoužívají telefon častěji. Autoři se nicméně odvolávají na předchozí výzkumy rušivého dopadu modrého světla elektronických zařízení a doporučují další výzkum účinků, jaké mají na spánek internetové stránky a sociální sítě, případně mobilní aplikace.

"Sám jsem velkým fanouškem technologií a myslím si, že nám mohou pomoci vyřešit mnoho problémů," uvedl Marcus. "Jsem ale přesvědčen, že musíme pečlivě přemýšlet o tom, jak optimalizovat používání těchto technologií a pochopit následky jejich používání."

Špatný spánek je spojen se zvýšeným rizikem celé řady zdravotních problémů, od obezity až po mozkovou mrtvici. Proto jsou vědci přesvědčeni, že vliv chytrých telefonů na délku a kvalitu spánku si zaslouží další a podrobnější výzkum.

 

Právě se děje

Další zprávy