Stopy molekul na mobilech odhalí i to, zda máte raději pivo, nebo víno

Zahraničí Zahraničí
18. 11. 2016 20:45
Naše mobilní telefony na nás mohou prozradit mnohem větší tajemství, než jsou ta, která ukrýváme na jejich paměťových kartách. Každodenním používáním na nich zanecháváme mikroskopické stopy, které odhalí, jestli si barvíme vlasy, bereme antidepresiva, pijeme kávu nebo používáme pleťový krém. Vědci z univerzity v kalifornském San Diegu dokážou na základě těchto stop sestavit překvapivě konkrétní profil majitele mobilního telefonu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

San Diego – Mobilní telefon na nás může prozradit mnohem více informací, než jsou ty, které ukrýváme na jeho paměťové kartě.

Kontakty, zprávy, telefonní čísla, e-maily, poznámky nebo soukromé fotografie nejsou zdaleka to jediné, co dokážou z osobního telefonu kalifornští vědci přečíst. Ze stop, které na svém telefonu lidé zanechají, umí sestavit překvapivě konkrétní profil jejich majitelů.

Na svých telefonech totiž uživatelé zanechávají stopy na úrovni molekul, které prozradí, jaký používají pleťový krém, zda berou antidepresiva nebo jak moc rádi pijí kávu.

Odborníci z univerzity v San Diegu otestovali 500 vzorků z celkem 40 mobilních telefonů a vypracovali profil životního stylu majitele každého z nich.

"Analýzou molekul zanechaných na telefonech jsme byli schopni říct, jestli je daná osoba žena; jestli si barví vlasy, pije kávu; zda preferuje pivo, nebo víno; jestli má ráda kořeněná jídla; lečí se z deprese a jestli používá opalovací krém nebo repelent, a tudíž tráví hodně času venku," cituje BBC Aminaho Bouslimaniho, který se na studii podílel.

Všechny informace otiskují lidé do svých mobilů sami, když na nich každodenním používáním zanechávají kousky kůže a potu.

Stopy po opalovacím krému a repelentu zůstanou na kůži a telefonu měsíce po použití. Dokonce i pokud bychom si tři dny neumyli ruce, budou na nich vědci v laboratořích schopni najít známky po mýdle nebo krému.

Nyní se soustředí na výzkum bakterií, které se na povrchu kůže nacházejí a snaží se přijít na to, co všechno lze z lidské kůže vlastně zjistit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy