Netaje, ale naopak roste. Největší grónský ledovec zaskočil vědce

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 3. 2019 21:04
Největší grónský ledovec Jakobshavn, který řada odborných studií označovala za vůbec nejrychleji tající na světě, se nečekaně zvětšuje. Zjistili to vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Podle nich začalo přírodní těleso růst v roce 2016 díky chladnějším vodám oceánu.
Ledovec Jakobshavn na snímku z roku 2011, který zachycuje jeho tání. Teď se ale podle vědců přírodní těleso naopak zvětšuje.
Ledovec Jakobshavn na snímku z roku 2011, který zachycuje jeho tání. Teď se ale podle vědců přírodní těleso naopak zvětšuje. | Foto: ČTK

Odborníci ale růst ledovce z dlouhodobého hlediska neoznačují za dobrou zprávu, která by věštila zpomalení klimatických změn. Naopak.

Překvapivé výsledky měření v rámci projektu OMG (Oceans Melting Greenland), který spadá pod NASA, uveřejnil v pondělí vědecký časopis Nature. Pětiletý projekt zkoumá od roku 2015 právě změny ledovců v důsledku oteplování oceánů.

Jakobshavn, který se nachází na západním pobřeží Grónska, po dvě dekády postupně tál. Každoročně se ztenčoval o asi 40 metrů.

Nová studie ale uvádí, že tání se v roce 2014 zpomalilo a v letech 2016 až 2018 začal ledovec naopak nabírat na síle.

"Zprvu jsme tomu nevěřili. Víceméně jsme předpokládali, že Jakobshavn bude prostě pokračovat v tání jako v posledních dvaceti letech," neskrývá překvapení glaciolog Ala Khazendar z Laboratoře proudového pohonu (JPL) v NASA. "Moje první reakce byla 'hele, udělali jsme chybu'," vzpomíná.

Teplota vody hraje mnohem větší roli

Autoři studie nečekaný jev přisuzují chladnějším vodám v zálivu u západního pobřeží Grónska, kde Jakobshavn přechází do oceánu.

Teplota těchto vod klesla v několika posledních letech asi o dva stupně Celsia, na což měla podle expertů vliv takzvaná severoatlantická oscilace. Jde o klimatický jev v severní části Atlantského oceánu, který může působením různých faktorů přinést nad kontinent nižší, nebo naopak vyšší teploty. A to na několik let. Jedná se o podobný úkaz, jako je jev El Niňo a jeho protiklad La Niňa. 

Růst ledovce v důsledku chladnějších vod ale podle vědců ukazuje i na jednu důležitou skutečnost. Teplota vody v oceánech ovlivňuje tání těchto přírodních těles mnohem více, než se dosud předpokládalo.

Oceány se přitom kvůli globálnímu oteplování dlouhodobě zahřívají a do budoucna se dá očekávat další úbytek ledovců. Podle loňské studie amerických vědců přijaly oceány za poslední čtvrtstoletí o 60 procent více tepla, než odborníci odhadovali.

A v budoucnu se to nemá zlepšit. Podle různých výzkumů míří přes 90 procent tepla zachyceného skleníkovými plyny do vody. "V dlouhodobé perspektivě budeme muset předpovědi o zvyšování hladiny oceánů zřejmě přehodnotit směrem nahoru," obává se klimatolog z NASA Josh Willis.

Brzy zase začne tát

Podle vědců navíc ledovec Jakobshavn začne brzy zase tát. "Šance, že by ledovec dál rostl, jsou podle mého mínění velmi malé. Je jen otázkou času, než se začne zase zmenšovat. Možná k tomu dojde už tohle léto, možná příští rok," řekl americké televizi CNN glaciolog Eric Rignot z Kalifornské univerzity.

Podobně to vidí i Ian Joughin z Washingtonské univerzity. Ten už před sedmi lety předpověděl, že Jakobshavn může zase růst, ale jen po určitou dobu. Podle něj by také bylo hrubou chybou vnímat zvětšování ledovce jako zvrat klimatických změn.

Jakobshavn se rozprostírá na ploše větší než 100 tisíc kilometrů čtverečních. Dlouhodobě přispívá k růstu hladiny oceánů. Kdyby roztál úplně, hladina by se mohla celosvětově zvýšit o více než 7,5 metru.

Podle expertů je Jakobshavn výjimečně pozoruhodným ledovcem také proto, že jde o masu ledu, která dlouhodobě ztrácí nejvíc hmoty na severní polokouli. "V celém Grónsku je to král," říká klimatolog Jason Box z dánského výzkumného institutu Geological Survey of Denmark and Greenland.

Video: Dokonalý ledovec. NASA objevila v Antarktidě plovoucí kru ve tvaru obdélníku

Dokonalý ledovec. NASA objevila v Antarktidě plovoucí kru ve tvaru obdélníku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy