Lidé vybírali, z čeho mají na světě největší strach. Toto je žebříček hlavních hrozeb

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 2. 2019 21:00
Klimatické změny jsou největší hrozba, které svět v současnosti čelí. Pod tento závěr by se podepsali obyvatelé 13 z 26 dotazovaných zemí, které oslovila americká prestižní výzkumná organizace Pew Research Center. Strach z globálního oteplování přitom ve srovnání s roky 2013 a 2017 roste.
Tání ledovců - jeden z nejvýraznějších projevů klimatických změn, které řada zemí považuje za hlavní světovou hrozbu.
Tání ledovců - jeden z nejvýraznějších projevů klimatických změn, které řada zemí považuje za hlavní světovou hrozbu. | Foto: Reuters

Největší obavy mají z proměn klimatu Němci, Britové, Švédi, Řekové nebo třeba Argentinci. Stejně to vnímají i obyvatelé Jižní Koreje, podle nichž je měnící se podnebí dokonce větším nebezpečím než nukleární hrozba od sousední KLDR

I Severní Korea a její jaderný arzenál ale v průzkumu analytického střediska Pew Research Center "uspěly". Například v Japonsku považují nukleární zbraně KLDR za třetí nejnaléhavější problém, což je ovšem také dáno blízkostí obou zemí.

Centrum vyzpovídalo během loňského května až srpna celkem 27 612 lidí napříč 26 zeměmi. Oproti průzkumům z předchozích let je znatelný rozdíl zejména v tom, kolik dotazovaných vnímá jako ohrožení sílu a vliv Spojených států. Růst souvisí s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu 2017.

Zatímco například v Německu chápalo USA a jejich moc jako nebezpečné 19 procent lidí, v roce 2017 to bylo 35 procent. Nynější průzkum hovoří dokonce o 49 procentech. Podobný růst zaznamenali i ve Francii.

Ze zemí, které se do aktuálního výzkumu zapojily, se vlivu Spojených států bojí hlavně Jižní Korea (67 procent), Japonsko (66 procent) a Mexiko (64 procent). 

Teroristé i hackeři jako hlavní hrozby

Vliv USA ale z průzkumu stále vychází lépe než teroristická organizace Islámský stát (IS), která z dotazníku vzešla jako největší hrozba hned po klimatických změnách. Militantní organizaci označili za vůbec nejhrozivější lidé ve Francii (87 procent dotazovaných), Itálii (80 procent), Tunisku (81 procent), Indonésii (81 procent) nebo na Filipínách (79 procent). 

Na třetím místě pak skončila hrozba kybernetických útoků. Hackery jako největší riziko vnímají lidé v USA (74 procent). To může být dáno i tím, že se tato země musela v minulém roce vypořádat s řadou hackerských útoků namířených z ciziny. Za viníka jsou často označováni ruští hackeři napojení na Kreml.

Podívejte se na výsledky průzkumu ve vybraných pěti zemích.

FRANCIE MEXIKO NĚMECKO RUSKO  USA

Klimatické změny

83 % 80 % 71 % 43 % 59 %
Teroristická organizace Islámský stát 87 % 34 % 68 % 62 % 62 %

Hackerské útoky

z jiných zemí

67 % 60 % 66 % 36 % 74 %

Jaderný program KLDR

55 % 57 % 47 % 30 % 58 %
Stav světového hospodářství 46 % 63 % 29 % 40 % 44 %
Moc a vliv USA 49 % 64 % 49 % 43 % *
Moc a vliv Ruska 40 % 31 % 30 % * 50 %
Moc a vliv Číny 40 % 31 % 33 % 20 % 48 %

*Dotazovaní v uvedeném státě tuto možnost neměli na výběr. 

Právě Rusko a jeho moc v průzkumu figurují jako další z hrozeb. Jako na nejrizikovější faktor na ně ukázali lidé z Polska (65 procent dotázaných). Kromě Ruska a USA je v dotazníku uvedena jako jedno z nebezpečí, kterým současný svět čelí, i moc Číny a také stav globální ekonomiky. 

O hrozbách budou jednat lídři v Mnichově

Washingtonský institut Pew Research Center také upozornil, že hodnocení hrozeb ovlivňuje mimo jiné to, k jakému politickému spektru daný respondent náleží. Například obyvatelé USA, kteří se kloní k Trumpově Republikánské straně, se na rozdíl od demokratů nedomnívají, že by klimatické změny představovaly až takové nebezpečí. 

Pew Research Center zveřejnil průzkum v době, kdy se o bezpečnostních hrozbách chystají jednat čelní představitelé světových velmocí na mnichovské bezpečnostní konferenci. I podle účastníků konference, která začíná tento pátek, je to právě globální oteplování, jež platí za jeden z největších bezpečnostních problémů současnosti. Právě toto téma se tak na každoroční konferenci bude řešit.

Přímo šéf mnichovské konference Wolfgang Ischinger už v pondělí apeloval, aby Evropa převzala větší odpovědnost za dění ve světě. Důvodem je podle něj politika USA, kterou uplatňuje současný prezident Trump. Témata mnichovské konference tak vcelku kopírují obavy obyvatel z 26 zemí, kteří se do zmíněného průzkumu zapojili. 

Video: "Vůdci, svět je ve vašich rukou!" varoval uznávaný přírodovědec na konferenci o klimatu

Vůdci, svět je ve vašich rukou! Varuje uznávaný přírodověděc na konferenci o klimatu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy