reklama
 
 

Američané vyhlížejí extrémní mrazy. V Chicagu bude větší zima než v Antarktidě

Aktualizováno 30. 1. 2019 11:34
Chicagská policie zachránila muže ze zamrzlého jezera | Video: Associated Press |  01:35
Spojené státy očekávají ve středu extrémní zimu. Teploty mají klesnout tak nízko, že doručovatelé v šesti amerických státech nebudou roznášet poštu. Někde meteorologové očekávají dokonce větší zimu než v některých oblastech Antarktidy.

K severovýchodní části USA se blíží polární bouře, která přinese tak nízké teploty, že mohou ohrožovat lidské životy. Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze.

V oblasti Velkých jezer se mráz může přiblížit k minus padesáti stupňům. Guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker varoval, že obyvatelé se musí připravit na "historickou zimní bouři".

Stát Illinois aktivoval nouzový plán, podle Národní povětrnostní služby (NWS) vlna mrazivého vzduchu zasáhne širokou oblast mezi Severní a Jižní Dakotou a atlantickým pobřežím na severovýchodě USA. Výše sněhové pokrývky má dosáhnout třiceti centimetrů, ale třeba ve Wisconsinu může místy napadnout až 60 centimetrů. Sníh by měl s menší intenzitou zasáhnout i jižněji položené oblasti, například stát Alabama.

Polární bouří, která má oblast sužovat až do pátku, je nejvíce ohroženo třímilionové Chicago. Teploty mohou ve středu klesnout až na rekordních minus 27 stupňů a během dne nebude tepleji než minus 15 stupňů Celsia. Pocitovou teplotu bude navíc dál snižovat silný vítr.

Americká televize CNN poznamenává, že tepleji by lidem bylo i v některých oblastech na jižním pólu. Například u ledovce Priestley meteorologové ve středu očekávají teploty od minus 21,7 stupně do minus 14,4 stupně.

Stovky státních škol na středozápadě USA v úterý zrušily vyučování a uzavřené zůstanou i ve středu. Varování vydal i americký stát Iowa, kde do konce týdne očekávají teploty minus 43 až 48 stupňů Celsia.

Od pondělí byly kvůli sněhové bouři v Chicagu a Detroitu zrušeny nebo odloženy tisíce letů. Ve středu se očekává, že chicagská letiště zruší více než 1550 linek, uvádí server FlightAware.com.

Ve středu a ve čtvrtek je zavřená i chicagská zoologická zahrada Brookfield, což se stalo teprve počtvrté v její 85leté historii.

Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva. Dvě distributorské firmy sdělily, že dodávky budou zpožděny či přerušeny z obavy, že by pivo v kamionech zmrzlo.

autoři: Zahraničí, ČTK | 30. 1. 2019 10:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama