Američané vyhlížejí extrémní mrazy. V Chicagu bude větší zima než v Antarktidě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2019 11:34
Spojené státy očekávají ve středu extrémní zimu. Teploty mají klesnout tak nízko, že doručovatelé v šesti amerických státech nebudou roznášet poštu. Někde meteorologové očekávají dokonce větší zimu než v některých oblastech Antarktidy.
Chicagská policie zachránila muže ze zamrzlého jezera | Video: Associated Press

K severovýchodní části USA se blíží polární bouře, která přinese tak nízké teploty, že mohou ohrožovat lidské životy. Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na americkém středozápadě vyhlásily stav nouze.

Zamrzlé jezero Michigan.
Zamrzlé jezero Michigan. | Foto: Reuters

V oblasti Velkých jezer se mráz může přiblížit k minus padesáti stupňům. Guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker varoval, že obyvatelé se musí připravit na "historickou zimní bouři".

Stát Illinois aktivoval nouzový plán, podle Národní povětrnostní služby (NWS) vlna mrazivého vzduchu zasáhne širokou oblast mezi Severní a Jižní Dakotou a atlantickým pobřežím na severovýchodě USA. Výše sněhové pokrývky má dosáhnout třiceti centimetrů, ale třeba ve Wisconsinu může místy napadnout až 60 centimetrů. Sníh by měl s menší intenzitou zasáhnout i jižněji položené oblasti, například stát Alabama.

Polární bouří, která má oblast sužovat až do pátku, je nejvíce ohroženo třímilionové Chicago. Teploty mohou ve středu klesnout až na rekordních minus 27 stupňů a během dne nebude tepleji než minus 15 stupňů Celsia. Pocitovou teplotu bude navíc dál snižovat silný vítr.

Americká televize CNN poznamenává, že tepleji by lidem bylo i v některých oblastech na jižním pólu. Například u ledovce Priestley meteorologové ve středu očekávají teploty od minus 21,7 stupně do minus 14,4 stupně.

Stovky státních škol na středozápadě USA v úterý zrušily vyučování a uzavřené zůstanou i ve středu. Varování vydal i americký stát Iowa, kde do konce týdne očekávají teploty minus 43 až 48 stupňů Celsia.

Od pondělí byly kvůli sněhové bouři v Chicagu a Detroitu zrušeny nebo odloženy tisíce letů. Ve středu se očekává, že chicagská letiště zruší více než 1550 linek, uvádí server FlightAware.com.

Ve středu a ve čtvrtek je zavřená i chicagská zoologická zahrada Brookfield, což se stalo teprve počtvrté v její 85leté historii.

Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí dodávky piva. Dvě distributorské firmy sdělily, že dodávky budou zpožděny či přerušeny z obavy, že by pivo v kamionech zmrzlo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy