Ledovce u Everestu tají. Odhalují zmrzlé mrtvoly horolezců

Zahraničí Zahraničí
23. 3. 2019 22:29
Zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest je snem nejednoho horolezce. Hora ale kvůli oteplování vydává svá tajemství. Ustupující ledovce odhalují těla horolezců, kteří zemřeli při cestě k vrcholu Everestu.
Mount Everest.
Mount Everest. | Foto: Reuters

"Kvůli globálnímu oteplování tají ledové příkrovy a ledovce rychleji. A to odhaluje těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu," uvedl pro britskou televizi BBC Ang Tshering Sherpa, bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace. "Snesli jsme dolů těla některých horolezců, kteří zemřeli v posledních letech," dodal.

Odhaduje se, že při výstupu na horu zemřelo asi 300 lidí. Dvě třetiny jejich těl stále leží v ledu a sněhu pod Mount Everestem. Jak ale přichází jaro, některá z nich úřady odstraňují z čínské strany hory.

Nepálci však poukazují, že odstranit těla není jednoduché. Tamní zákon totiž stanovuje, že v takovém případě se do akce musí zapojit i vládní agentury.

"Tato záležitost by se měla stát prioritou vlády i horolezeckého průmyslu," myslí si Dambar Parajili z Nepálské horolezecké asociace. "Když to dokážou na tibetské straně Everestu, tak bychom to měli zvládnout také," dodal.

Vůbec nejvíce ostatků nacházejí u ledopádu Khumbu. Další leží u jednoho z táborů, kde horolezci přebývají, když se snaží zdolat horu.

"U základního tábora se i v posledních letech objevovaly ruce a nohy mrtvých horolezců. Všimli jsme si, že úroveň ledu se kolem základního tábora snižuje. A proto se objevují ostatky," dodal pro BBC nejmenovaný člen nevládní organizace, jež v oblasti působí.

Experti však poukazují, že za tím stojí nejen globální oteplování, ale také pohyb ledovce Khumbu.

Snést dolů těla mrtvých horolezců je také finančně náročné. Stojí to 40 až 80 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 910 tisíc až 1,8 milionu korun.

Ang Tshering Sherpa uvádí, že jednou snesli tělo, které leželo ve výšce 8700 metrů, tedy kousek od vrcholu Everestu. Považuje to za jednu z nejtěžších akcí. "Tělo bylo zcela zmrzlé a vážilo asi 150 kilogramů. Museli jsme ho navíc snést z velké nadmořské výšky," upozornil.

Snášení těl je také morální problém. Většina horolezců, kteří se snaží zdolat nejvyšší horu světa, by případně chtěla zůstat pohřbena právě tam.

Vedle toho se hora potýká také s tunami odpadků, které tam po sobě horolezci často nechávají. Kvůli tomu se Čína rozhodla snížit počet horolezců, kteří se mohou pokusit o výstup na severní straně. 

Studie navíc ukazují, že ledovce u Everestu, stejně jako jinde v Himálaji, ubývají a tají. Například studie z roku 2015 varuje, že ledovce v Himálaji by mohly do roku 2100 přijít o 70 až 99 procent svého objemu. To by mohlo uvolnit obrovskou masu vodu, varuje Joseph Shea, vědec z Mezinárodního střediska pro integrovaný horský rozvoj, jenž studii vedl.

Video: Další z vrcholů Himálaje pokořen. Podařilo se to rakouskému horolezci

Další z vrcholů Himálaje pokořen. Podařilo se to rakouskému horolezci. | Video: Redbull content
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy