Obrazem: Je moc teplo. Obyvatelé Grónska ztrácejí obživu, mění se i život Inuitů

Muž z Grónska při lovu.
Město Tasiilaq na jihovýchodě Grónska je domovem dvou tisíců lidí. Leží v subpolárním podnebném pásu pouhých sto kilometrů od severního polárního kruhu a v zimě mohou teploty klesnout až 30 stupňů pod nulu.
Jeho obyvatelé tak vnímají následky klimatických změn výrazněji než jinde.
Ledovce tu kvůli zvyšující se teplotě vzduchu a vody tají až dvakrát rychleji, než se dříve předpokládalo. Zmrzlá voda přitom místním poskytuje způsob obživy a je spjata s tradiční inuitskou kulturou.
Přibližně 80 procent území Grónska je pod trvalou pokrývkou ledu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
26. 1. 2019 21:04
Život obyvatel města Tasiilaq na jihovýchodě Grónska se v posledních deseti letech výrazně mění. Důvodem jsou klimatické změny, kvůli nimž tají ledovce a moře nezamrzá. Lidé tak pomalu přicházejí o možnost lovu pod ledem, který je tradičním způsobem obživy v Grónsku.
 

Právě se děje

před 22 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy