Roztaje ledovec, ale objeví se písek. Grónsko může vydělat na globálním oteplování

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2019 19:10
Klimatické změny mohou přinášet i příležitosti. Grónský ledovec taje enormní rychlostí a kromě už mnohokrát opakovaných hrozeb to pro obyvatele největšího ostrova na světě znamená vidinu náhlého ekonomického růstu.
Grónský ledovec pokrývá zhruba 80 procent povrchu největšího ostrova světa.
Grónský ledovec pokrývá zhruba 80 procent povrchu největšího ostrova světa. | Foto: Reuters

Stále větší kusy ledu, které se odlamují a tají v oceánu, odhalují na ostrově velké zásoby písku a štěrku, jejž smývají do vody. A ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, písek je velmi cennou komoditou. Vzniká zvětráváním hornin, což je poměrně dlouhý proces.

Písek se hojně využívá ve stavebnictví a po vodě je hned druhým nejpoužívanějším přírodním materiálem na světě. Za posledních 20 let stoupla spotřeba písku čtyřnásobně.

Celosvětová poptávka po písku činila v roce 2017 zhruba 9,55 miliardy tun. Tržní cena takového množství byla 9,55 miliardy amerických dolarů (asi 220 miliard korun). Podle agentury Reuters cena ještě poroste. Očekává se, že v roce 2100 bude poptávka tak vysoká, že z písku se stane nedostatkové zboží s celkovou tržní hodnotou až 480 miliard dolarů (kolem 11 bilionů korun).

Klimatické změny tak pro Grónsko znamenají příležitost.

Se zjištěním přišel tým dánských a amerických vědců, který o tom vydal článek v odborném časopisu Nature Sustainability. V něm se doslova píše, že "Grónsko by mohlo těžit z problémů způsobených klimatickými změnami".

"Lidé žijící za severním polárním kruhem patří normálně k těm, kteří klimatické změny - jako erozi pobřeží a ubývání permafrostu - přímo pocítí," vysvětluje paradox spoluautor studie Mette Bendixen z americké Univerzity v Coloradu. "Tohle je unikátní situace," cituje vědce agentura Reuters.

Grónsko už nyní těží písek u pobřeží, zatím však pro účely domácího stavebnictví. V budoucnu by se písek mohl také využívat ke zpevňování pláží a břehů kvůli hrozbě zvyšování hladiny oceánu. Právě k tomu samo Grónsko hodně přispívá.

Grónský ledovec je obrovskou zásobárnou vody a taje takovým tempem, že to odborníky zaskočilo. Na konci ledna vyšla studie, podle níž množství ledu, které v současnosti každoročně roztaje, se od roku 2003 skoro zčtyřnásobilo. Grónsko přijde každý rok o stovky miliard tun ledu. Celý ledovec, který pokrývá asi 80 procent grónského povrchu, v sobě ukrývá tolik vody, že po jeho kompletním roztání by hladina světového oceánu stoupla o sedm metrů.

Video: K břehům Grónska připlul obrovský ledovec

K břehům Grónska připlul obří ledovec | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy