reklama
 
 

Roztaje ledovec, ale objeví se písek. Grónsko může vydělat na globálním oteplování

12. 2. 2019 19:10
Klimatické změny mohou přinášet i příležitosti. Grónský ledovec taje enormní rychlostí a kromě už mnohokrát opakovaných hrozeb to pro obyvatele největšího ostrova na světě znamená vidinu náhlého ekonomického růstu.

Stále větší kusy ledu, které se odlamují a tají v oceánu, odhalují na ostrově velké zásoby písku a štěrku, jejž smývají do vody. A ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, písek je velmi cennou komoditou. Vzniká zvětráváním hornin, což je poměrně dlouhý proces.

Písek se hojně využívá ve stavebnictví a po vodě je hned druhým nejpoužívanějším přírodním materiálem na světě. Za posledních 20 let stoupla spotřeba písku čtyřnásobně.

Celosvětová poptávka po písku činila v roce 2017 zhruba 9,55 miliardy tun. Tržní cena takového množství byla 9,55 miliardy amerických dolarů (asi 220 miliard korun). Podle agentury Reuters cena ještě poroste. Očekává se, že v roce 2100 bude poptávka tak vysoká, že z písku se stane nedostatkové zboží s celkovou tržní hodnotou až 480 miliard dolarů (kolem 11 bilionů korun).

Klimatické změny tak pro Grónsko znamenají příležitost.

Se zjištěním přišel tým dánských a amerických vědců, který o tom vydal článek v odborném časopisu Nature Sustainability. V něm se doslova píše, že "Grónsko by mohlo těžit z problémů způsobených klimatickými změnami".

"Lidé žijící za severním polárním kruhem patří normálně k těm, kteří klimatické změny - jako erozi pobřeží a ubývání permafrostu - přímo pocítí," vysvětluje paradox spoluautor studie Mette Bendixen z americké Univerzity v Coloradu. "Tohle je unikátní situace," cituje vědce agentura Reuters.

Grónsko už nyní těží písek u pobřeží, zatím však pro účely domácího stavebnictví. V budoucnu by se písek mohl také využívat ke zpevňování pláží a břehů kvůli hrozbě zvyšování hladiny oceánu. Právě k tomu samo Grónsko hodně přispívá.

Grónský ledovec je obrovskou zásobárnou vody a taje takovým tempem, že to odborníky zaskočilo. Na konci ledna vyšla studie, podle níž množství ledu, které v současnosti každoročně roztaje, se od roku 2003 skoro zčtyřnásobilo. Grónsko přijde každý rok o stovky miliard tun ledu. Celý ledovec, který pokrývá asi 80 procent grónského povrchu, v sobě ukrývá tolik vody, že po jeho kompletním roztání by hladina světového oceánu stoupla o sedm metrů.

Video: K břehům Grónska připlul obrovský ledovec

K břehům Grónska připlul obří ledovec | Video: Reuters |  00:45

autor: Simona Fendrychová | 12. 2. 2019 19:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama