Roztaje ledovec, ale objeví se písek. Grónsko může vydělat na globálním oteplování

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2019 19:10
Klimatické změny mohou přinášet i příležitosti. Grónský ledovec taje enormní rychlostí a kromě už mnohokrát opakovaných hrozeb to pro obyvatele největšího ostrova na světě znamená vidinu náhlého ekonomického růstu.
Grónský ledovec pokrývá zhruba 80 procent povrchu největšího ostrova světa.
Grónský ledovec pokrývá zhruba 80 procent povrchu největšího ostrova světa. | Foto: Reuters

Stále větší kusy ledu, které se odlamují a tají v oceánu, odhalují na ostrově velké zásoby písku a štěrku, jejž smývají do vody. A ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, písek je velmi cennou komoditou. Vzniká zvětráváním hornin, což je poměrně dlouhý proces.

Písek se hojně využívá ve stavebnictví a po vodě je hned druhým nejpoužívanějším přírodním materiálem na světě. Za posledních 20 let stoupla spotřeba písku čtyřnásobně.

Celosvětová poptávka po písku činila v roce 2017 zhruba 9,55 miliardy tun. Tržní cena takového množství byla 9,55 miliardy amerických dolarů (asi 220 miliard korun). Podle agentury Reuters cena ještě poroste. Očekává se, že v roce 2100 bude poptávka tak vysoká, že z písku se stane nedostatkové zboží s celkovou tržní hodnotou až 480 miliard dolarů (kolem 11 bilionů korun).

Klimatické změny tak pro Grónsko znamenají příležitost.

Se zjištěním přišel tým dánských a amerických vědců, který o tom vydal článek v odborném časopisu Nature Sustainability. V něm se doslova píše, že "Grónsko by mohlo těžit z problémů způsobených klimatickými změnami".

"Lidé žijící za severním polárním kruhem patří normálně k těm, kteří klimatické změny - jako erozi pobřeží a ubývání permafrostu - přímo pocítí," vysvětluje paradox spoluautor studie Mette Bendixen z americké Univerzity v Coloradu. "Tohle je unikátní situace," cituje vědce agentura Reuters.

Grónsko už nyní těží písek u pobřeží, zatím však pro účely domácího stavebnictví. V budoucnu by se písek mohl také využívat ke zpevňování pláží a břehů kvůli hrozbě zvyšování hladiny oceánu. Právě k tomu samo Grónsko hodně přispívá.

Grónský ledovec je obrovskou zásobárnou vody a taje takovým tempem, že to odborníky zaskočilo. Na konci ledna vyšla studie, podle níž množství ledu, které v současnosti každoročně roztaje, se od roku 2003 skoro zčtyřnásobilo. Grónsko přijde každý rok o stovky miliard tun ledu. Celý ledovec, který pokrývá asi 80 procent grónského povrchu, v sobě ukrývá tolik vody, že po jeho kompletním roztání by hladina světového oceánu stoupla o sedm metrů.

Video: K břehům Grónska připlul obrovský ledovec

K břehům Grónska připlul obří ledovec | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy