Navigaci GPS vyrostla konkurence. Evropský Galileo najde ztraceného člověka až osmnáctkrát rychleji

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 12. 2016 10:07
Ve čtvrtek začíná fungovat evropský navigační systém Galileo. Projekt, který se budoval sedmnáct let, má představovat civilní obdobu navigačních systémů americké GPS a ruského GLONASS. Díky Galileu bude pro řidiče snadnější chytit signál v tunelu a pro záchranáře zase nalézt člověka v moři. Za budování a přípravu systému zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, jejíž administrativní sídlo je v Praze. Výstavbu systému zajišťují státy EU prostřednictvím Evropské vesmírné agentury (ESA) a dalších institucí.
Jedna z družic navigačního systému Galileo.
Jedna z družic navigačního systému Galileo. | Foto: ESA

Brusel – Nový evropský navigační systém Galileo slibuje, že bude výkonnější než americká GPS i ruský GLONASS. Od čtvrtka, kdy začínají fungovat jeho první služby, se to pokusí dokázat.

"Mít navigační systém částečně nezávislý na tom americkém, který kontroluje armáda, je dobrá věc," uvedl pro agenturu AFP George Abbey z oddělení věnujícího se vesmíru na texaské Rice University.

Podle něj by byl systém zvlášť užitečný, pokud by došlo k nějakému konfliktu nebo neshodám, kvůli kterým by Spojené státy musely GPS omezit.

Galileo vznikal sedmnáct let. Za jeho budování a přípravu zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém, jejíž administrativní sídlo je v Praze. Jeho výstavbu zajišťují státy EU prostřednictvím Evropské vesmírné agentury (ESA) a dalších institucí.

Galileo se může chlubit tím, že zachytí informace s přesností na jeden metr. Navíc by měl dosáhnout i tam, kde to dnes není možné – například dovnitř tunelů. Větší přesnost si Galileo může dovolit díky atomovým hodinám, které nahradí dosud užívané rubidiové hodiny.

Evropský autonomní globální družicový polohový systém Galileo sice slibuje mnohem větší výkonnost než americká a ruská navigace, přesto bude k fungování využívat i satelitů této konkurence. V současnosti má totiž ve vesmíru jen 18 vlastních družic, časem mu ale přibude několik dalších.

Důkladnější lokalizace

Další stěžejní dovedností nového systému je schopnost lokalizovat osoby ztracené v moři nebo v horách mnohem rychleji a přesněji než doposud. Co zatím trvalo tři hodiny, bude s Galileem zkrácené na pouze desetiminutové vyhledávání, a to s přesností na pět kilometrů (původně byla oblast dvojnásobná).

Projekt vyšel v přepočtu na 270 miliard korun. Provozní náklady by se pak ročně měly vyšplhat na 800 milionů eur.

Systém je pojmenován po italském astronomovi Galileu Galileiovi, dostal zelenou už v roce 1999 a měl původně fungovat od roku 2008. Zejména kvůli technickým a rozpočtovým problémům se ale jeho zprovoznění protáhlo o několik let.

Některým mobilním zařízením zřejmě postačí aktualizace softwaru, aby mohla nový technický výdobytek používat. Podle Evropské komise ale už některé společnosti vyrábějí chytré telefony fungující na čipech, které budou kompatibilní se systémem.

Evropská komise i ESA doufají, že projekt se naplno rozjede v roce 2020, a to s celkem třiceti satelity.

 

Právě se děje

Další zprávy