Ještě přesnější než GPS. Pražské sídlo systému Galileo už Česku přineslo 800 milionů korun

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
29. 11. 2016 13:52
Za budování a přípravu systému Galileo, který má být ještě přesnější než dosud nejrozšířenější americký GPS, zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém. Ta od roku 2012 sídlí v Praze. Těží z toho i české firmy.
Foto: ESA - Pierre Carril

Praha – Díky působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) získala Česká republika už 800 milionů korun. Do budovy bývalé konsolidační agentury se GSA přestěhovala v roce 2012.

“Jen tato budova a její zaměstnanci přinášejí ročně české ekonomice sedm milionů eur,“ říká výkonný ředitel GSA Carl des Dorides. „Kromě toho ale přispíváme i tím, že zapojujeme malé a střední firmy. Počet českých podniků žádajících o financování z evropských zdrojů na výzkum a vývoj satelitní navigace a s tím i objem prostředků přidělených českým podnikům Evropskou komisí se od přestěhování GSA do Prahy téměř zdesetinásobil,” dodává.

GSA je jedinou evropskou agenturou s centrálou v Česku. Odpovídá za budování a přípravu systému evropského navigačního systému Galileo, který má být ještě přesnější než dosud nejrozšířenější americký GPS. Před necelými dvěma týdny vynesla raketa Ariane 5 na oběžnou dráhu Země další čtyři družice budovaného systému – počet satelitů se tak zvýšil na 18, což je minimální počet pro to, aby mohly v polovině prosince začít fungovat prvotní služby systému.

Po úplném dokončení v roce 2020 má mít Galileo celkem 30 družic na třech orbitálních drahách kolem Země ve výšce 23 222 kilometrů. K celosvětovému pokrytí je potřeba zprovoznit alespoň 24 satelitů. I díky podpoře pozemních stanic má Galileo poskytovat v reálném čase přesnost až do jednoho metru. Systém se znovu rozšíří v létě 2017 a na začátku roku 2018. Na dva starty raket Ariane 5, které do vesmíru dopraví celkem osm satelitů, pak naváže raketa Ariane 6 a ruská nosná raketa Sojuz. Vybudování systému přijde Evropskou unii na zhruba sedm miliard eur (189 miliard korun).

Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA Karla Dobeše je cílem státu zapojit české firmy v oblasti kosmických letů a systému Galileo nejen do výroby, ale také do výzkumu a vývoje. “Nyní se podílíme na výrobě raket Ariane 5. V budoucnosti bude Výzkumný a zkušební letecký ústav s firmou Aerotech Czech v Klatovech vyrábět palivový systém pro Ariane 6,“ říká Dobeš.

„Nechceme montovny, hledáme možnosti, kde je kromě výroby zastoupen i vývoj a testování. Výhoda je v tom, že když se nám podaří dostat se do klubu výrobců, tak normální provozní doba rakety je 20 let. Firmu už pak nikdo nevymění, protože by se musela dělat nově certifikace a to je velmi nákladné,” zdůrazňuje Dobeš.

Připomíná, že vláda v pondělí schválila příspěvek Česka do Evropské vesmírné agentury (ESA) na příští rok ve výši 840 milionů korun. “Částka zahrnuje jak pravidelný příspěvek plynoucí z rozpočtu ministerstva školství, který odvádí každý členský stát, tak i peníze ministerstva průmyslu a obchodu na projekty ESA, do kterých se Česko zapojuje,” dodává Dobeš.

GSA, která vznik systému Galileo koordinuje, vznikla v roce 2004 jako oficiální a největší technologická agentura Evropské unie. Je první její agenturou, která se zaměřuje na poskytování satelitních služeb obyvatelům celého světa. Příští rok bude mít GSA k dispozici rozpočet 500 milionů eur.

V Praze v agentuře pracuje téměř 150 lidí, což je podle jejího šéfa čtyřikrát více než před čtyřmi lety. Ve dnech 2. a 3. prosince pořádá agentura Dny otevřených dveří pro veřejnost.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy