Ještě přesnější než GPS. Pražské sídlo systému Galileo už Česku přineslo 800 milionů korun

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
29. 11. 2016 13:52
Za budování a přípravu systému Galileo, který má být ještě přesnější než dosud nejrozšířenější americký GPS, zodpovídá Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém. Ta od roku 2012 sídlí v Praze. Těží z toho i české firmy.
Foto: ESA - Pierre Carril

Praha – Díky působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) získala Česká republika už 800 milionů korun. Do budovy bývalé konsolidační agentury se GSA přestěhovala v roce 2012.

“Jen tato budova a její zaměstnanci přinášejí ročně české ekonomice sedm milionů eur,“ říká výkonný ředitel GSA Carl des Dorides. „Kromě toho ale přispíváme i tím, že zapojujeme malé a střední firmy. Počet českých podniků žádajících o financování z evropských zdrojů na výzkum a vývoj satelitní navigace a s tím i objem prostředků přidělených českým podnikům Evropskou komisí se od přestěhování GSA do Prahy téměř zdesetinásobil,” dodává.

GSA je jedinou evropskou agenturou s centrálou v Česku. Odpovídá za budování a přípravu systému evropského navigačního systému Galileo, který má být ještě přesnější než dosud nejrozšířenější americký GPS. Před necelými dvěma týdny vynesla raketa Ariane 5 na oběžnou dráhu Země další čtyři družice budovaného systému – počet satelitů se tak zvýšil na 18, což je minimální počet pro to, aby mohly v polovině prosince začít fungovat prvotní služby systému.

Po úplném dokončení v roce 2020 má mít Galileo celkem 30 družic na třech orbitálních drahách kolem Země ve výšce 23 222 kilometrů. K celosvětovému pokrytí je potřeba zprovoznit alespoň 24 satelitů. I díky podpoře pozemních stanic má Galileo poskytovat v reálném čase přesnost až do jednoho metru. Systém se znovu rozšíří v létě 2017 a na začátku roku 2018. Na dva starty raket Ariane 5, které do vesmíru dopraví celkem osm satelitů, pak naváže raketa Ariane 6 a ruská nosná raketa Sojuz. Vybudování systému přijde Evropskou unii na zhruba sedm miliard eur (189 miliard korun).

Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA Karla Dobeše je cílem státu zapojit české firmy v oblasti kosmických letů a systému Galileo nejen do výroby, ale také do výzkumu a vývoje. “Nyní se podílíme na výrobě raket Ariane 5. V budoucnosti bude Výzkumný a zkušební letecký ústav s firmou Aerotech Czech v Klatovech vyrábět palivový systém pro Ariane 6,“ říká Dobeš.

„Nechceme montovny, hledáme možnosti, kde je kromě výroby zastoupen i vývoj a testování. Výhoda je v tom, že když se nám podaří dostat se do klubu výrobců, tak normální provozní doba rakety je 20 let. Firmu už pak nikdo nevymění, protože by se musela dělat nově certifikace a to je velmi nákladné,” zdůrazňuje Dobeš.

Připomíná, že vláda v pondělí schválila příspěvek Česka do Evropské vesmírné agentury (ESA) na příští rok ve výši 840 milionů korun. “Částka zahrnuje jak pravidelný příspěvek plynoucí z rozpočtu ministerstva školství, který odvádí každý členský stát, tak i peníze ministerstva průmyslu a obchodu na projekty ESA, do kterých se Česko zapojuje,” dodává Dobeš.

GSA, která vznik systému Galileo koordinuje, vznikla v roce 2004 jako oficiální a největší technologická agentura Evropské unie. Je první její agenturou, která se zaměřuje na poskytování satelitních služeb obyvatelům celého světa. Příští rok bude mít GSA k dispozici rozpočet 500 milionů eur.

V Praze v agentuře pracuje téměř 150 lidí, což je podle jejího šéfa čtyřikrát více než před čtyřmi lety. Ve dnech 2. a 3. prosince pořádá agentura Dny otevřených dveří pro veřejnost.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy