Bamako - Francie se musí připravit na to, že vojáci, které posílá do své někdejší kolonie Mali, aby bojovali s islamisty, v zemi zůstanou velmi dlouho. Podle všeho i několik let.
Povstalci z Národního hnutí pro osvobození Azavadu (MNLA) napojení na severoafrickou odnož teroristického hnutí al-Káida mají v rukou více než polovinu země včetně historicky významného města Timbuktu. Stát, který kočovní Tuaregové vyhlásili loni v dubnu, dosud neuznala žádná země na světě.
Vzhledem k tomu, že rebelové obsadili města Konna a Diabaly 400 kilometrů od metropole Bamako, rozhodla se vláda v Paříži urychleně jednat a začala jejich pozice bombardovat ze vzduchu. Islamisté ovšem postupovali dál, a v úterý večer proto z hlavního města vyrazila směrem na sever kolona 40 francouzských obrněnců. Ve středu po polední hlásila agentura AFP první střety mezi Francouzi a povstalci právě u Diabaly.
"Musíme se smířit s myšlenkou, že společně s malijskými a západoafrickými silami zahajujeme misi dlouhého trvání," citovala agentura Reuters ministra obrany Jeana-Yvese Le Driana.
Evropská unie a NATO již přislíbily, že do země pošlou vojenské instruktory. Jejich počet by v dubnu mohl dosáhnout dvou set. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) naopak urychleně chystá třítisícový kontingent.
Veteráni bojů s Al-Káidou
Může ovšem trvat týdny, než jednotky ECOWASu zahájí vojenské operace, a hlavní tíha bojů tak bude spočívat na Francii. Ta má na místě osm set vojáků stažených urychleně z Čadu a Pobřeží slonoviny. Další téměř dvě tisícovky mužů, kteří s Al-Káidou bojovali v Afghánistánu, do Mali teprve míří.
Malijská armáda je po loňském vojenském puči a vynuceném odchodu prezidenta Amadoua Turmaniho Tourého v rozkladu a není schopna postup povstalců zastavit vlastními silami.
Náletů na pozice povstalců se účastní bojové stíhačky typu Rafale a Mirage, bezpilotní letouny Harfang zajišťují podrobný letecký průzkum. Povstalci žádné vlastní letectvo nemají, k dispozici jsou jim pouze vojenská vozidla ukořistěná malijské armádě.
Jsou ovšem vyzbrojeni raketomety odpalovanými z ramene a hned první týden konfliktu sestřelili jednu z francouzských helikoptér. Značná část jejich výzbroje přitom pochází z Libye, odkud byla propašována přes hranice v posledních měsících povstání proti prezidentu Muammaru Kaddáfímu.
Tři fáze mise
Ze sousedních zemí se v Mali chystá zasáhnout především Nigérie, která přislíbila do jednotek ECOWAS osm set vojáků, další státy s pomocí váhají.
"Nemáme žádné pořádné zkušenosti s takovýmito extrémními podmínkami," tvrdí nejmenovaný vojenský poradce nigerijské vlády. "Nevíme ani, jak zabránit, aby naši výzbroj nepoškodil pouštní písek."
Francouzští vojenští stratégové počítají s tím, že mise v Mali bude mít tři fáze. V té první bude francouzské letectvo několik týdnů intenzivně bombardovat povstalecké pozice.
Pak se vojáci z kontingentu ECOWAS pokusí znovu dobýt města na severu, které nyní kontroluje MNLA. Až se tak stane, Francie začne vytvářet podmínky pro dlouhodobou stabilizaci země, kde žije přibližně šest tisíc jejích občanů.