Paříž - Třiatřicetiletá Francouzka Emilie Königová ještě před nedávnem vystupovala ve videích teroristů z tzv. Islámského státu. Žena, celá zahalená v černé, se v nich cvičila ve střelbě nebo vyzývala k útokům ve Francii.
Nedávno ji ale v boji v Sýrii zadržely Syrské demokratické síly (SDF), které převážně tvoří kurdsko-arabské milice. Königová v zajetí skončila se svými třemi malými dětmi, píše list Ouest-France.
#EmilieKoenig, 33, played a major role in online recruiting #ISIS fighters and propaganda for the group since traveling to Syria in 2012. #YPGhttps://t.co/NcnkMgSRcc
— Kurdistan 24 English (@K24English) January 8, 2018
"Chtěla by se vrátit zpátky. Lituje všeho, co řekla, a chce splatit svůj dluh vůči Francii. Žádá o odpuštění svoji rodinu, své přátele a svoji zemi," uvedla pak její matka pro francouzský tisk. Později se objevila i dvě videa přímo s Königovou.
Jenže tyto prosby francouzská vláda zřejmě nevyslyší. Tvrdí, že Königová musí v Iráku čelit spravedlnosti. "Zadrželi ji v boji," zdůraznil k tomu mluvčí vlády Benjamin Griveaux.
Islámský stát oslabuje, přichází o své pozice v Iráku a Sýrii. Současně ale Francie, podobně jako další evropské země, čelí otázce, jak naložit s navrátilci, případně s jejich rodinami.
Z dcery četníka džihádistkou
Příběh džihádistky Königové otřásá Francií. Dcera četníka konvertovala k islámu v 17 letech. Později přestoupila na radikální islám a začala nosit nikáb, který zahaluje celé ženské tělo s výjimkou očí.
Už ve Francii na sebe několikrát upozornila, a to hlavně když hlásala islámskou svatou válku nebo roznášela letáky s islamistickou tematikou. V roce 2012 odešla do Sýrie, doma v Bretani nechala dvě děti.
V Sýrii se provdala za dalšího džihádistu z Francie, se kterým přivedla na svět tři děti. Objevovala se v propagačních videích a lákala ostatní, aby se přidali do řad Islámského státu.
Female #daesh #ISIS Fighters are seen participating in a Weapons Training Drill. #EmilieKoenig was One of Many pic.twitter.com/eLwIxznmZI
— The Docterr (@docuterror) January 9, 2018
Její "kariéra" skončila společně s oslabením této teroristické organizace.
A nyní vyčkává, zda se jí podaří vrátit do Francie.
K islamistům odešly stovky Francouzů
Königová však není ojedinělý případ. Od roku 2014 odešlo k Islámskému státu na 1700 Francouzů a Francouzek, což je vůbec nejvyšší číslo ze států západní Evropy.
Odhaduje se, že 700 mužů ještě aktivně bojuje. Podle dostupných informací jich 278 zemřelo - toto číslo je ale podhodnocené, jak varuje samotná francouzská vláda. Část odešla jinam, například do Libye, část skončila v zajetí.
Nyní Paříž předpokládá, že ti, kdo byli zadrženi na území Iráku, by v této zemi měli i čelit soudu. Pokud je ale zadrží na území Sýrie, tak je jejich osud nejistý - se Sýrií aktuálně Francie neudržuje diplomatické styky.
Francouzská vláda zatím hledá především způsob, jak naložit se ženami a dětmi džihádistů, které byly zadrženy. Kromě Königové se chtějí do Francie vrátit i další dvě nejmenované ženy, které také zadržely Syrské demokratické síly.
Ženy prostřednictvím svého právního zástupce napsaly dopis francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. V něm se označují za "oběť" propagandy a vyjadřují přání vrátit se zpět domů.
Macron se zatím k této záležitosti staví opatrně. Loni v listopadu prohlásil, že francouzské úřady budou posuzovat "případ od případu". Od té doby svá slova neupřesnil.
Nejasnosti o tom, jak bude Francie postupovat, tak pokračují.
Riziko přetrvává
Odhaduje se, že už 302 lidí se vrátilo z území ovládaného Islámským státem do Francie, z toho 178 mužů, 66 žen a 58 dětí a mladistvých.
Tito lidé, kteří se sami vrátili, s sebou nesou obrovské bezpečnostní riziko. Část sice prozřela ze svého islamistického poblouznění, jiní však ne. A právě oni mohou být velmi nebezpeční, protože umějí zacházet se zbraněmi a dokážou připravit a uskutečnit teroristické útoky. Po návratu do Francie je čeká vazba a poté soud.
Celá záležitost je kvůli bezpečnosti citlivá. "V roce 2017 jsme ve Francii zmařili 20 útoků. Musíme být ostražití," uvedl tento týden francouzský ministr vnitra Gérard Collomb v rozhovoru pro deník Le Monde. "Žádná část našeho území není bez rizika," dodal.