Rodinu zlákaly sliby a odjela do Sýrie. Byla jsem hloupá, IS chce jen ženy a moc, říká dcera

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 8. 2017 20:03
Propaganda tzv. Islámského státu na internetu slibuje muslimům z celého světa, že na dobytém území v Sýrii a Iráku existuje ráj - ideální islámská společnost. Vidina života podle islámského práva a se sociálními jistotami zlákala i 17letou Nuršardrinu z Indonésie a celou její početnou rodinu. Před dvěma lety se všichni odstěhovali do syrské Rakky. Už po několika měsících ale svého rozhodnutí litovali a dodnes se snaží dostat zpátky domů.
Uprchlický tábor nedaleko syrské Rakky. Tady už několik měsíců čeká rodina Nuršardriny Chairadháníové na návrat domů do Indonésie.
Uprchlický tábor nedaleko syrské Rakky. Tady už několik měsíců čeká rodina Nuršardriny Chairadháníové na návrat domů do Indonésie. | Foto: Reuters

Rakka - Před dvěma lety přemluvila teprve 17letá Nuršardrina Chairadháníová svou rodinu, aby se všichni společně odstěhovali z Indonésie do syrské Rakky.

"Pokud chcete být opravdový muslim, musíte žít na jejich území," vysvětlovala, proč se rozhodla odjet do válkou zmítané Sýrie. Navíc na území ovládané teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Z blogů a zpráv na internetu to působilo jako ráj na zemi, ideální islámská společnost na vzestupu.

Islamisté inzerovali samé výhody: vzdělání a zdravotní péči zdarma, práci, výhodnější splácení dluhů… Pro každého z početné rodiny se našlo něco, a tak se rodiče, strýčkové, tety a bratranci vydali společně na cestu. Prodali rodinný dům, auto i všechny šperky, aby měli na cestu do Turecka a odtamtud do Sýrie.

Na území Islámského státu dorazili v srpnu roku 2015. Netrvalo dlouho, než si uvědomili, jakou chybu udělali.

Jejich sny se rozplynuly. Místo dokonalého života podle muslimských pravidel je v Sýrii čekala krutovláda a utrpení. 

"Spousta věcí, co IS dělá, je hodně daleko od skutečného islámu," hodnotí po dvou letech Nuršardrina. "Islám je o spravedlnosti a míru. Ale pod Islámským státem není ani spravedlnost, ani mír. Jsem moc hloupá a naivní," přiznává nyní 19letá dívka v rozhovoru pro agenturu AP.

Výcvik pro muže a vdavky pro ženy

Její 26členná rodina se prakticky okamžitě po příjezdu do Rakky musela rozdělit. Muži byli posláni na kurzy islámské výchovy. Protože se odmítli účastnit vojenského výcviku, byli měsíc ve vězení. Po propuštění se začali ve městě ukrývat, aby se vyhnuli nucenému náboru nebo dalšímu vězení.

Ženy a dívky musely do čistě ženských ubytoven. Nuršardrina a její příbuzné byly okamžitě zařazeny na seznam nevěst pro bojovníky IS.

"Jediné, co (stoupenci) IS chtějí, jsou ženy, moc a peníze," popsala svůj šok.

V Rakce žila indonéská rodina téměř dva roky. Během té doby dva její členové zemřeli.

Když se do oblasti dostaly kurdské jednotky, odhodlala se Nuršardrina k nebezpečnému kroku. Přes internet si sehnala převaděče, který celou rodinu převedl za 4000 dolarů (asi 89 tisíc korun) až na kurdské teritorium, kde se vzdali tamním jednotkám.

Bezpečnostní rizika

Dnes žije Nuršardrina s ostatními ženami v uprchlickém táboře zřízeném Kurdy nedaleko Rakky a čeká na návrat domů do Indonésie. Muži jsou zajatí a vyšetřovaní kvůli podezření z napojení na islamisty.

"Byla to velká, velká chyba. Všichni se teď chceme jenom vrátit zpátky do Indonésie," říká také Nuršardrinin 18letý bratranec, kterého zajaly kurdské jednotky.

Případ Nuršardrininy rodiny není jediný svého druhu. Propaganda takzvaného Islámského státu šířená na internetu už nalákala tisíce lidí z celého světa.

Indonéská vláda v Jakartě o případu rodiny ví už několik měsíců, vyřešit jejich přesun do asijské země ale není tak jednoduché. "Žijí v oblasti IS už dva roky, takže je třeba posoudit všechna rizika. Čelíme mnoha překážkám, protože se nacházejí v oblasti, která není kontrolovaná žádnou oficiální vládou," cituje americká stanice ABC News prohlášení indonéských úřadů.

Porážkou Islámského státu v Mosulu jeho existence nekončí, stále pod jeho vlajkou bude někdo bojovat, tvrdí bezpečnostní expert Tomáš Pojar. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy