Francie patří k zemím, kde jsou lidé k očkování jako takovému skeptičtí. Podle studie nevládní organizace Wellcome a společnosti Gallup z roku 2019, jež zkoumala postoj lidí k vakcínám ve 144 zemích světa, si každý třetí Francouz myslí, že vakcíny nejsou bezpečné.
Podobně jako jinde v Evropě se i zde ale šíří nakažlivější varianta koronaviru s názvem delta. Prezident Emmanuel Macron a vláda proto hledají cesty, jak Francouze přesvědčit, aby se nechali očkovat.
Tato strategie má několik bodů. Například od podzimu budou muset Francouzi za antigenní a PCR testy platit. Zatím není jasné, na kolik vyjdou. Deník Le Parisien ale uvádí, že cizinci ve Francii platí za antigenní test 29 eur (okolo 750 korun) a za PCR test 49 eur (přes 1250 korun). Je možné, že ceny budou od podzimu stejné i pro Francouze.
Zdarma budou testy pouze pro ty, kterým to předepíše lékař - když budou mít symptomy nákazy nebo oznámí, že byli v kontaktu s nakaženými.
Vedle toho francouzská vláda rozšíří využití tzv. covidových pasů. Od 21. července se jimi lidé budou prokazovat u vstupu na akce pro více než 50 lidí, tedy například u kin nebo divadel.
À chaque vaccination c’est la vie qui reprend. Faisons nous tous vacciner maintenant. pic.twitter.com/pd5n1dWPGE
— Olivier Véran (@olivierveran) June 9, 2021
Od začátku srpna se Francouzi neobejdou bez pasů ani při návštěvě restaurací, barů a kaváren nebo při delší jízdě autobusem či vlakem. Provozovatelům podniků, kteří své zákazníky a jejich covid pasy odmítnou kontrolovat, hrozí vysoké pokuty. Návrh zákona počítá s odnětím svobody až na jeden rok a pokutou až 45 tisíc eur, což je více než milion korun.
Povinnost pro všechny?
Dalším bodem je povinné očkování pro určité obyvatele. Týkat se bude zdravotníků i pečovatelů v domovech důchodců nebo těch, kteří se starají o zdravotně postižené. "Jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, počínaje 15. zářím nebudete moci dál pracovat a nebudete dál placen," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.
Zatím je proočkovanost u zdravotníků a pečovatelů relativně nízká. Alespoň jednu dávku má 60 procent zaměstnanců v pečovatelských domech a 80 procent soukromých lékařů.
Macron je dokonce jedním z prvních světových lídrů, kteří naznačili, že vakcinace bude možná časem povinná pro každého. "V závislosti na vývoji situace budeme muset zvážit povinné očkování pro všechny ve Francii," řekl Macron ve svém projevu k národu a vyzval všechny neočkované, aby si co nejrychleji zarezervovali termín.
Rekordní zájem
Macronova strategie, jak podpořit zájem o očkování, zřejmě funguje. Většina Francouzů jeho kroky podporuje - 62 procent dotázaných se v průzkumu společnosti Odoxa-Backbone Consulting pro deník Le Figaro domnívá, že jsou účinné, aniž by byly omezující.
Krátce poté, co Macron v televizním projevu oznámil nová opatření, navíc výrazně poskočil zájem o očkování. "Zaznamenali jsme i 20 tisíc rezervací za minutu, což je absolutní rekord," řekl pro francouzskou televizi BFMTV Stanislas Niox-Chateau, ředitel platformy Doctolib, přes kterou si lidé rezervují termíny.
Notre choix est simple : faire porter les restrictions sur les non-vaccinés plutôt que sur tous.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 12, 2021
C’est le sens du pass sanitaire qui sera étendu. pic.twitter.com/Bk21ncGhNz
Jen v úterý zdravotníci podali rekordních více než 790 tisíc dávek. Od Macronova projevu v pondělí ve 20 hodin večer si svůj termín našlo 2,24 milionu Francouzů. A další tisíce přibývají.
Dokončené očkování má nyní 36,8 procenta Francouzů. V Česku je to pro srovnání 36,4 procenta lidí.