Kolik lidí nakazí přenašeč mutací delta? Primářka vysvětluje příznaky nové varianty

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
13. 7. 2021 8:03
U varianty delta viru SARS-CoV-2 jsou příznaky podobné jako u základního onemocnění. Objevují se zvýšené teploty nebo kašel. Ne tak často se ale popisují poruchy chuti nebo čichu. Navíc se u této varianty častěji objevuje rýma, která také k původnímu onemocnění nepatří, uvádí pro Aktuálně.cz Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Život v pandemii - primářka Hana Roháčová o příznacích varianty delta viru SARS-CoV-2 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Roháčové se v případě varianty delta zatím nevyskytly ani velké rozdíly v závažnosti průběhu onemocnění oproti původní variantě viru. "Pořád se také diskutuje o otázce očkovaných lidí, kteří eventuálně mohou onemocnět touto variantou. Ale průběh nemoci je u nich lehký a nebyla, pokud vím, zaznamenána žádná úmrtí u očkovaných," uvádí primářka.

Rizikovost varianty delta podle ní spočívá především v tom, že se šíří rychleji a postihuje více lidí v okolí než při nákaze základní variantou. V Česku zatím Státní zdravotní ústav eviduje několik desítek případů této varianty. "Je ale otázkou, jak jsou lidé testováni a jaký je záchyt. Musíme ale počítat s tím, že se tady tato varianta bude dál rozšiřovat," podotýká Roháčová.

Podle Světové zdravotnické organizace se výskyt varianty delta už prokázal téměř ve sto zemích světa. Vysoké počty potvrzených infekcí hlásí například Velká Británie, kde podle expertů již varianta delta převládá. Denně v zemi přibude kolem 30 tisíc nově nakažených. Počet případů covidu-19 roste i ve Spojených státech. Varianta delta už v zemi tvoří zhruba 52 procent případů koronavirové nákazy. Vysoké počty nakažených hlásí v poslední době i Francie nebo Portugalsko.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primářka uvádí, kolik lidí v okolí může jeden člověk s variantou delta nakazit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy