Kolik lidí nakazí přenašeč mutací delta? Primářka vysvětluje příznaky nové varianty

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
13. 7. 2021 8:03
U varianty delta viru SARS-CoV-2 jsou příznaky podobné jako u základního onemocnění. Objevují se zvýšené teploty nebo kašel. Ne tak často se ale popisují poruchy chuti nebo čichu. Navíc se u této varianty častěji objevuje rýma, která také k původnímu onemocnění nepatří, uvádí pro Aktuálně.cz Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Život v pandemii - primářka Hana Roháčová o příznacích varianty delta viru SARS-CoV-2 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Roháčové se v případě varianty delta zatím nevyskytly ani velké rozdíly v závažnosti průběhu onemocnění oproti původní variantě viru. "Pořád se také diskutuje o otázce očkovaných lidí, kteří eventuálně mohou onemocnět touto variantou. Ale průběh nemoci je u nich lehký a nebyla, pokud vím, zaznamenána žádná úmrtí u očkovaných," uvádí primářka.

Rizikovost varianty delta podle ní spočívá především v tom, že se šíří rychleji a postihuje více lidí v okolí než při nákaze základní variantou. V Česku zatím Státní zdravotní ústav eviduje několik desítek případů této varianty. "Je ale otázkou, jak jsou lidé testováni a jaký je záchyt. Musíme ale počítat s tím, že se tady tato varianta bude dál rozšiřovat," podotýká Roháčová.

Podle Světové zdravotnické organizace se výskyt varianty delta už prokázal téměř ve sto zemích světa. Vysoké počty potvrzených infekcí hlásí například Velká Británie, kde podle expertů již varianta delta převládá. Denně v zemi přibude kolem 30 tisíc nově nakažených. Počet případů covidu-19 roste i ve Spojených státech. Varianta delta už v zemi tvoří zhruba 52 procent případů koronavirové nákazy. Vysoké počty nakažených hlásí v poslední době i Francie nebo Portugalsko.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primářka uvádí, kolik lidí v okolí může jeden člověk s variantou delta nakazit.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy