Foto: Tisíce trabantů v Praze. Jak německou ambasádu zaplavili uprchlíci z NDR

Občané NDR nepřestali do Prahy jezdit, ani když se na podzim výrazně ochladilo.
První východní Němci se do Prahy sjížděli už v polovině 80. let, jak ve svých pamětech vzpomíná tehdejší velvyslanec Spolkové republiky Německo (SRN) Hermann Huber. Na jaře roku 1989 to byly už desítky lidí, i když v malých skupinkách. Zaměstnanci ambasády je ubytovali přímo v podkroví Lobkovického paláce.
V létě 19. srpna bylo v budově velvyslanectví 123 uprchlíků, během následujících týdnů jejich počet narostl na několik tisíc.
V té době už nebydleli jen v samotném paláci, ale velvyslanectví pro ně z materiálu dovezeného ze západního Německa vybudovalo v zahradě celé stanové městečko.
Situace se v průběhu léta 1989 začala měnit. Na západoněmecké ambasády v Budapešti, Varšavě a právě i v Praze mířily tisícovky Němců, zejména v návaznosti na uvolňování režimu v Maďarsku. Zobrazit 21 fotografií
Foto: ČTK
Helena Truchlá Dan Poláček Helena Truchlá, Dan Poláček
Aktualizováno 23. 8. 2024 9:31
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze se před 35 lety stalo domovem tisíců východních Němců, kteří se toužili dostat na Západ. Více než 15 tisícovkám z nich se to před pádem železné opony podařilo. Tlak, který masivní uprchlická vlna znamenala pro východoněmecký režim, nakonec přispěl k jeho konečnému zhroucení v listopadu 1989.

Fotografie poskytla mimo jiné Daniela Mrázková, editorka knihy Osudové chvíle Československa: obrazový příběh století, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Czech Top Photo. 

 

Právě se děje

Další zprávy