Filipínský prezident se rozešel s USA a namluvil si Čínu. Vleklým sporům o ostrovy dal vale

Simone Radačičová Simone Radačičová
21. 10. 2016 15:50
Filipínský prezident Rodrigo Duterte během své návštěvy v Pekingu oznámil, že se "rozchází" s USA a naopak se hodlá přimknout k Číně. Zatímco Washington dlouhodobě patří mezi úzké spojence Manily, vztahy s Čínou léta poškozovaly spory o ostrovy v Jihočínském moři. Duterte se nyní rozhodl dát teritoriálním sporům vale a nahradit je užší hospodářskou a obchodní spoluprací s Čínou.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. | Foto: Reuters

Peking/ManilaFilipínský prezident Rodrigo Duterte rozehrál vysokou hru.

Na své návštěvě v Pekingu oznámil, že se "rozchází" se Spojenými státy a naopak se hodlá přimknout k Číně. "Oznamuji náš rozchod se Spojenými státy," řekl v Pekingu za potlesku čínských podnikatelů.

Zatímco Washington dlouhodobě patřil mezi blízké spojence Manily, vztahy s Čínou léta poškozovaly spory o ostrovy v Jihočínském moři, které si jak Filipíny, tak říše středu nárokují.

Jenže Duterte se nyní rozhodl dát teritoriálním sporům vale a nahradit je užší hospodářskou a obchodní spoluprací s Čínou.

Rána pro USA

Ještě než se Duterte dostal k moci, patřily Filipíny mezi nejhlasitější odpůrce Číny v regionu. Důvodem byl spor o Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři.

Letos v létě přitom Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu vyhověl stížnosti Filipín a oznámil, že Peking nemá žádný historický nárok na sporné ostrovy, ani na zdroje, které se v této oblasti nalézají. Čína ovšem rozhodnutí bojkotovala.

Ke změně ve vzájemných vztazích došlo až poté, co prezidentských volbách zvítězil populista Duterte. Ten voličům slíbil, že zatočí s kriminalitou, která je často spojena s obchodem s drogami. Od svého nástupu k moci pak rozjel agresivní politiku namířenou proti domnělým drogovým dealerům. Ty často vraždí speciální policejní oddíly a také neznámé jednotky, které fungují jako zabijáci. A kvůli tomu si prezident Duterte vysloužil vlnu kritiky.

A nejen to. Filipínský prezident kvůli kritice vulgárně urazil amerického prezidenta Baracka Obamu a poslal ho "k čertu".

Po slovní přestřelce nyní Duterte přistoupil k činům a rozhodl se odklonit od USA, a to jak v hospodářsky, tak vojensky. Prozatím ale nesdělil žádné detaily, proto není podle odborníků jasné, jak se do budoucna změní vztahy mezi Filipínami a USA. A jaký to bude mít vliv na celý region.

John Kirby, mluvčí amerického ministerstva zahraničí, k tomu uvedl, že výroky filipínského prezidenta se neshodují s dosavadními vztahy mezi oběma zeměmi.

Washington na Filipínách využívá pět vojenských základen. O ně by ale mohl už brzy přijít. "Pokud Duterte omezí přístup USA k filipínským základnám nebo provede něco podobného, pak budou mít USA problém," domnívá se Malcom Cook ze singapurského výzkumného institutu ISEAS -Yusof Ishak Institute.

Prezident prolomil ledy

Co se týče Číny, Duterte oznámil, že nedávné rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu ke sporným ostrovům je jen "kusem papíru se čtyřmi rohy".

Manila spory vyměnila za obchodní dohody v celkové výši 13,5 miliardy dolarů. Další miliardy pak Čína poskytne Filipíncům ve formě nízkoúročných půjček, které budou určené na rozvoj filipínské ekonomiky.

"Je ještě předčasné hovořit o plném oživení vzájemných rozhovorů mezi Čínou a Filipínami, ale Duterteho návštěva rozhodně prolomila ledy," řekl pro list Financial Times Richard Javad Heydarian z manilské De La Salle University.

Pro samotného Duterteho je Čína jen začátek. "Možná také pojedu do Ruska a řeknu mu, že nyní jsme tři proti světu – Čína, Filipíny a Rusko," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy