Jsme jako andělé, posíláme zkažené duše do nebe. Zpověď člena filipínského komanda smrti

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
4. 10. 2016 15:02
Od začátku července, kdy do prezidentského úřadu nastoupil Rodrigo Duterte, zemřelo v rámci války vedené proti drogovým dealerům na 3600 lidí. Asi třetinu jich mají na svědomí zvláštní policejní týmy. S jedním z nich mluvil britský The Guardian. "Nejsme špatní policisté nebo špatní lidé. Jsme jenom nástroj. Jsme pouze andělé, kterým Bůh vtiskl talent ty špatné duše navrátit do nebe a očistit je," svěřil se policista.
Muž zabitý během protidrogového zásahu na Filipínách.
Muž zabitý během protidrogového zásahu na Filipínách. | Foto: Reuters

Manila – "Jsme tu jako andělé. Jako jsou svatý Michael nebo svatý Gabriel," vypráví filipínský policista, člen jedné ze smrtících čet prezidenta Rodriga Duterteho, který vede válku proti místním drogovým dealerům.

Schovaný za závěsem v jednom z manilských nevěstinců se se svým příběhem svěřil serveru The Guardian.

Za "anděly" přitom označuje sebe a své kolegy, kteří mají výrazný podíl na smrti 3600 lidí, již přišli o život od začátku července, kdy Duterte nastoupil do svého úřadu.

"Nejsme špatní policisté nebo špatní lidé. Jsme jenom nástroj. Jsme pouze andělé, kterým Bůh vtiskl talent ty špatné duše navrátit do nebe a očistit je," vysvětluje policista, který chtěl kvůli vlastní bezpečnosti zůstat v anonymitě.

"Bohabojný, nebo parazit"

Skupina, do níž patří on a dalších 15 lidí, se během čtvrt roku podle vlastních slov podílela na zabití skoro devadesáti lidí. Takových zvláštních policejních skupin podle něj přitom v zemi existuje asi deset, podle filipínských úřadů mají na svědomí asi třetinu ze zmíněných obětí.

Speciální policejní komanda zabíjejí v noci podle předem vytipovaného seznamu. Když přijde nové jméno, několik členů gangu jde dotyčného zkontrolovat. Když zjistí, že není "bohabojný", ale že je to – podle jejich soudu – "parazit", zlikvidují ho.

"Zhodnotíme ho. Možná tím konáme vlastní spravedlnost," přiznává muž. Vzápětí ale doplňuje, že to mají příkazem od vlády.

Podezřelého člověka vytáhnou z domu a na místě zabijí. Pak k tělu buď připojí cedulku s nápisem "dealer", nebo jeho tělo někde pohodí. Třeba pod most, případně ho odvezou do vedlejšího města.

Cedulky jsou přitom určené pro oko médií, ale zejména pro vyšetřovatele, kteří tělo dostanou na starosti. Aby od něj dali víceméně ruce pryč.

Označení má detektiva navést na myšlenku, že není důvod, aby se případem zabýval. "Proč bych měl vyšetřovat tohoto muže, je to drogový dealer, sexuální násilník, nebudu se jím zabývat," měl by si říct.

Na zabíjení se kromě speciálních komand podílejí také lidé, kteří k policii nemusí vůbec patřit. Tito zabijáci mají podle statistik filipínských úřadů na svědomí asi dvě třetiny obětí. Policie tato úmrtí údajně vyšetřuje. Server ale připomíná, že zatím nevyšly najevo zprávy, že by byl někdo z těchto "vrahů" zadržen.

Šestiměsíční čistka

Prezident Duterte už ve své předvolební kampani slíbil, že svou zemi zbaví do šesti měsíců drog i zločinnosti. V minulých týdnech nicméně připustil, že lhůtu, kterou si dal, bude zřejmě muset prodloužit. Minulý týden se pak přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi a prohlásil, že by s radostí nechal zmasakrovat na tři miliony narkomanů.

Server The Guardian ale upozorňuje, že přestože Duterteho jednání ve světě vyvolává řadu negativních reakcí, v tuto chvíli se zdá, že Filipínci za svým prezidentem stojí. Podle průzkumu Pulse Asia Research ho podporuje přes 90 procent lidí.

Zpovídaný policista přitom tvrdí, že jeho skupina rozhodně nezabíjí pro radost. "Pokud se ale domníváme, že je to zkažený jedinec nebo zkažený kriminálník, který parazituje na ostatních, nemáme slitování. Zabijeme ho tím nejhorším způsobem, aby na něj nedokázal pohlédnout ani sám Satan," říká. Zároveň však dodává, že chodí do kostela a prosí za odpuštění. "Je nám líto, že to děláme. Ale kdo jiný by to pro filipínský lid udělal?"

 

Právě se děje

Další zprávy