Ferguson dál bouří, guvernér do města posílá Národní gardu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2014 9:49
Předměstí amerického St. Louis se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi.
Policista ve Fergusonu v Missouri. Předměstím St. Louis už přes týden zmítají nepokoje.
Policista ve Fergusonu v Missouri. Předměstím St. Louis už přes týden zmítají nepokoje. | Foto: Reuters

Ferguson - Úřad guvernéra amerického státu Missouri poslal do Fergusonu Národní gardu.

Doufá, že "pomůže obnovit mír a pořádek" na předměstí St. Louis, které se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna příslušníkem policie.

Rozhodnutí oznámil jen nedlouho poté, co rozšířil zákaz nočního vycházení.

Stovky lidí v ulicích

Ve Fergusonu se kolem půl desáté místního času (4:30 SELČ) policie střetla s asi 400 protestujících.

K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn.

Později nasadila údajně také gumové projektily.

Zákaz vycházení začal o půlnoci místního času (7:00 SELČ). Lidé ve Fergusonu nebudou smět své domovy opustit už druhou noc v řadě.

Ze soboty na neděli však část demonstrantů zákaz ignorovala, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž za nevyjasněných okolností postřelen. Úřady prý budou o případném dalším prodlužování zákazu vycházení rozhodovat podle situace zvlášť každý den.

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci ze soboty na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje.

Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI.

Nařízena třetí pitva

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že "kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další - v pořadí už třetí - pitvu zastřeleného mladíka.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna podle deníku The New York Times potvrdila, že byl zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy.

Pitvu provedl hlavní newyorský soudní patolog, doktor Michael Baden. Výsledky prvního ohledání těla nařízeného policií zatím nejsou známy.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy