Běloruská státní letecká společnost zároveň uvedla, že letoví dispečeři jen "doporučili" posádce letadla Ryanair a trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, ale nenutili ji k tomu výhrůžkami.
Agentura připomněla, že běloruské úřady vyslaly za letadlem stíhačku, aby jej přiměly přistát a aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.
V Bělorusku vzniká komise, která má vyšetřit okolnosti nedělního přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku, uvedla ruská státní agentura RIA Novosti.
Zatímco někteří zahraniční političtí představitelé odsoudili nedělní incident jako akt státního terorismu, běloruské úřady zveřejnily text údajného upozornění na bombu v letadle. "My, bojovníci Hamásu, požadujeme, aby Izrael přestal útočit v Pásmu Gazy a aby Evropská unie stáhla svoji podporu Izraele v této válce," stálo podle šéfa leteckého oddělení běloruského ministerstva dopravy v upozornění. "V letadle je bomba. Pokud se nezařídíte podle našich požadavků, vybuchne 23. května nad Vilniusem," pokračoval podle běloruského činitele text výhrůžné zprávy.
Mluvčí Hamásu ale sdělil, že hnutí s incidentem nemá "absolutně nic do činění". Izrael a Hamás po 11 dnech vzájemných útoků, které si vyžádaly na 260 obětí, nyní již čtvrtým dnem dodržují klid zbraní.
EU se shodla na přijetí sankcí proti Bělorusku
S ostrou kritikou postupu Minsku vystoupila Evropská unie, Spojené státy, NATO, Británie, Francie, Německo či Polsko. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku.
Zároveň vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru a chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.
Litevská letecká společnost Air Baltic podle webu Delfi už začala při svých letech míjet Bělorusko, zastavení přeletů nad východoevropskou zemí oznámila také společnost KLM.
Prataseviče zřejmě sledovali už v Řecku
Šestadvacetiletý Pratasevič ještě před zadržením v Minsku přátelům napsal, že rusky hovořící muž, který stál za ním ve frontě na letišti v Aténách, se s ním snažil navázat rozhovor a také vyfotografovat jeho doklady a pak odešel. Jeho přátelé to pokládají za důkaz, že Prataseviče sledovali už v Řecku.
"Pokud se informace potvrdí, bude to důkaz, že cizí tajní agenti operovali na řeckém letišti," napsal dnes řecký portál Ekathimerini.com. Dodal, že z Minska letoun odletěl do Vilniusu bez šesti cestujících - Prataseviče, jeho doprovodu a čtyř ruských občanů, což pravděpodobně byli muži, kteří se zúčastnili operace.
Šéf společnosti Ryanair předpokládá, že na palubě letadla byli agenti běloruské tajné služby KGB.
Jeden z cestujících později serveru Delfi popsal situaci na palubě letadla poté, co jej běloruské úřady donutily přistát v Minsku: "Jeden mladík propadl panice, popadl se za hlavu. Nedošlo k žádnému konfliktu. Jen když se dozvěděl, že přistaneme (v Minsku), byl zaskočen. Mladíka odvedli stranou a sebrali všechny jeho věci. Zeptali jsme se ho, co se děje. Řekl, kdo je, a dodal: 'Tady mě čeká trest smrti.' Byl už v klidu, ale třásl se. Vedle něj stál pracovník (bezpečnostních) orgánů a brzy jej odvedli."