Ryanair

Ryanair se zotavuje se po pandemii, tento měsíc přepraví přes deset milionů lidí

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair tento měsíc přepraví přes deset milionů pasažérů, potvrdil šéf společnosti Michael O'Leary. Firma se zotavuje po pandemii covidu-19 a má velký počet rezervací do konce roku. 

Ryanair minulý měsíc odhadl, že během 12 měsíců do konce března 2022 přepraví mezi 90 a 100 miliony lidí. Před pandemií s ní ve stejném období letělo 149 milionů pasažérů.

Za červen Ryanair vykázal pět milionů cestujících, což představuje třetinu úrovně z roku 2019. V červenci se počet cestujících zvýšil na 9,3 milionu a očekává se, že v srpnu dosáhne jejich počet zhruba 10,5 milionu, uvedl O'Leary.

Zdroj: ČTK

Čtvrtletní ztráta Ryanairu vzrostla, firma však zlepšila výhled

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním finančním čtvrtletí prodělala 273 milionů eur (zhruba šest miliard korun). Její ztráta se tak meziročně zvýšila téměř o polovinu. Firma v tiskové zprávě také zlepšila odhad celoročního počtu pasažérů.

V prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, Ryanair zvýšil počet přepravených cestujících na 8,1 milionu z půl milionu před rokem. Podnik nyní předpokládá, že v celém finančním roce přepraví 90 až 100 milionů cestujících. V předchozí prognóze počet pasažérů odhadoval na 80 až 100 milionů.

V loňském finančním roce se počet přepravených cestujících v důsledku šíření koronaviru propadl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce.

Zdroj: ČTK

NATO omezilo běloruským diplomatům přístup do své centrály v Bruselu

Běloruská diplomatická mise při Severoatlantické alianci bude mít omezený přístup do centrály NATO v Bruselu, oznámil v pondělí generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance tak reagovala na nedávné nucené přistání civilního letu v Minsku, které NATO ostře odsoudilo už minulý týden a vyzvalo k okamžitému propuštění novináře a kritika režimu Ramana Prataseviče, kterého běloruské bezpečnostní složky v letadle zadržely.

Bělorusko není členskou zemí aliance, udržuje s ní však vazby od pádu Sovětského svazu v 90. letech minulého století. V roce 1995 začalo se severoatlantickým obranným spolkem spolupracovat v rámci programu Partnerství pro mír, o tři roky později si pak při NATO zřídilo své diplomatické zastoupení. Bělorusové mají díky tomu možnost účastnit se akcí v centrále aliance i v členských zemích. Mezi témata spolupráce patří krizové řízení, kontrola zbrojení, vzdušná obrana či řízení letového provozu.

Podle zdrojů agentury Reuters se původně hovořilo i o možnosti vyloučit Bělorusko ze spolupráce úplně. Proti však bylo Turecko, které nechtělo popudit Rusko jako nejbližšího spojence režimu Alexandra Lukašenka.

Zdroj: ČTK

Běloruské aerolinky ruší lety do Paříže a Londýna

Běloruská národní letecká společnost Belavia zrušila lety do Paříže a Londýna, a to od úterý do 30. října. Stalo se tak kvůli rozhodnutí britských a francouzských úřadů zakázat běloruským aerolinkám létat do těchto zemí a zpět. Oznámila to agentura TASS. Západní společnosti, například Air France, Austrian Airlines či Finnair, naopak přestávají létat nad Běloruskem.

Krok je součástí reakce Západu po nedělním nuceném přistání komerčního letadla na lince z Atén do Vilniusu v Bělorusku a zadržení opozičního novináře, který v tomto letadle cestoval.

Stanice BBC na svém webu připomněla, že summit Evropské unie přijal rámcové rozhodnutí uzavřít pro běloruské společnosti vzdušný prostor a letiště v Evropě a doporučit evropským společnostem nelétat nad Běloruskem. Bělorusko budou míjet také Singapore Airlines. V současnosti na běloruském nebi podle agentury RIA Novosti létají letadla z Číny, Jižní Koreje, Turecka a Ruska a jeden let odletěl z Minska do Stockholmu. 

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila reakci Západu na vynucené přistání a zadržení opozičního novináře i s jeho ruskou přítelkyní za nepochopitelnou "hysterii". V posledních letech podle ní došlo k několika případům vynuceného přistání letadel z různých zemí ze strany Západu, a to i z politických důvodů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat